Právě teď probíhá úpis nových akcií, který společnost SpaceX oceňuje na 210 miliard dolarů – zhruba o třicet miliard více než v loňském prosinci. A byť je to pořád méně, než jaká je třeba hodnota firmy ByteDance, jež stojí za tanečky na TikToku, jde stále o značný úspěch a o nově tendrované akcie je prý mezi zasvěcenými investory opravdu velký zájem. Nemůže si je totiž koupit jen tak někdo.
Ze SpaceX to každopádně dělá jednu z nejcennějších soukromých firem na světě a pohodlně by se vešla i do indexu pěti set největších veřejně obchodovaných firem – ano, řeč je o veleslavném indexu Standard & Poors 500.
Podle některých odhadů by společnost mohla v roce 2024 vygenerovat třináct miliard dolarů v tržbách, a to například za dopravu materiálu na orbit, internet Starlink nebo z kontraktů pro americkou NASA. Mimochodem, je to právě kontroverzní Starlink, který nyní společnosti vydělává nejvíce.
Price to sales ratio, tedy poměr ceny společnosti vůči tržbám, by tak vyšel na „skromný“ šestnáctinásobek, tedy přibližně dvakrát více než Apple, anebo polovinu toho, co stále stojí Nvidia. SpaceX přitom už není startup, který jen pálí hromadu peněz a doufá, že z toho jednoho dne něco bude. Firma je v zisku.
Jak velký tento zisk je? Dobrá otázka, to bohužel není veřejná informace. Občas na povrch jen vybublají strohé informace, které tvrdí, že se čistá marže společnosti pohybuje okolo třiceti procent, tedy opět více než Apple, méně než Nvidia, ale výrazně více než vesmírná divize Lockheed Martin.
Firma tedy rozhodně není levná čistě z pohledu současných, jakkoli nepřesných čísel. Nicméně, jak víme, současná čísla v hodnotě společností hrají malou roli, vše se točí okolo toho, co by mohlo být. To je samozřejmě u společnosti jako SpaceX velmi dlouhá debata, a to ani nemusíte být vyloženě fanoušek Star Treku.
Pravda je, že už dnes se jedná o nejlépe fungující a nejrychleji rostoucí společnost létající do vesmíru. Daná trajektorie se s projekty jako Starship, Starlink nebo Starshield nejspíš nezmění. Naopak SpaceX je na dobré cestě stát se hlavní destinací pro kohokoli, kdo chce létat vzhůru nad oblaka.
Zpět ale k původní otázce, koupili byste si akcie této společnosti? Ano? No a jde to vůbec? SpaceX, jak bylo zmíněno, patří do stále se zvětšující řady soukromě financovaných společností a na rozdíl od zmíněných firem, jako je Apple či Nvidia, si ji nemůžete jednoduše koupit pár kliknutími na mobilu.
Abyste si koupili SpaceX, musíte najít člověka nebo instituci, která již akcie má, ať už díky zaměstnaneckým opcím, či skrze dřívější úpisy akcií soukromým investičním vehiklům. Existují ale také platformy, jako je Hiive nebo Rainmaker Securities, jež fungují jako tržiště pro neobchodované akcie. Minimální investice na těchto platformách však začíná zhruba na 100 tisících dolarů.
Nicméně změnu registru akcionářů nechce SpaceX dělat jen tak pro kohokoli, musí tedy vás a vaši transakci nejdříve schválit. Nicméně, jak se říká, kde je vůle, tam je cesta. Respektive vše je otázka peněz. Vytrvalý investor s hlubokou kapsou má solidní šanci akcie nakoupit, jen zaplatí tučné poplatky danému zprostředkovateli.
Problém ovšem nastává i po nabytí akcií, a to ten, že akcie nemůžete prodat, pokud si neprojdete stejným procesem znovu. Nejrozumnější by pak bylo čekat na den, kdy se Elon Musk rozhodne jít s firmou na burzu, jen nikde není psáno, že se tak stane…
Autor komentáře je manažer fondu Naše Česko v J&T Investiční společnosti.