„Česko je nádherná země plná schopných a pracovitých lidí, kteří se nebojí nových věcí a přicházejí se skvělými nápady. Navíc mají víru v naši zemi a nevzdávají to,“ věří Vítězslav Vala, jehož v poslední době nejvíce zaměstnává příprava rekonstrukce pražského Domu Radost.
„Většina věcí tu tak nějak funguje a za to jsem vděčný,“ dodává podnikatel, který spolu se svým bratrem Tomášem představuje druhou generaci rodinné firmy Siko. Podnik, který v devadesátých letech založila Jaroslava Valová, je dnes největším tuzemským prodejcem koupelnových a kuchyňských řešení. Její pokračovatelé, Vítězslav a Tomáš Valovi, firmu značně inovovali a zdigitalizovali a přivedli k rekordním výsledkům – jen loni Siko utržilo téměř 6,5 miliardy korun.
A zatímco v čele firmy z Čimelic stojí zejména Tomáš Vala, jeho bratr Víťa o sobě pro změnu dává vědět ve zcela jiné oblasti – za svou si vzal rekonstrukci bývalého Domu odborových svazů, dnešního Domu Radost na pražském Žižkově, ve kterém mají vzniknout nájemní byty.
To, co na Česku obdivuje, je ale podle něj zároveň jeho největší chybou. „To, že spousta věcí funguje jen tak nějak,“ odpovídá na opačnou otázku, tedy co jej v tuzemsku nejvíc trápí. „V reálu jen málo věcí ve státě funguje tak, jak by mělo, nebo jak by to fungovalo pod soukromým sektorem. Příkladem je e-shop na dálniční známky nebo stovky dalších podobných věcí. Je to frustrující,“ myslí si Vítězslav Vala s tím, že zemi chybí jasná, komunikovaná vize a její důsledné naplňování.
A uvádí velmi konkrétní příklad: Rozhodnutí o žalobě na určení vlastníka pozemku trvá tři roky a stojí spoustu peněz. Proč to není vyřešené za týden nebo za měsíc? Narážíme na nefungující stavební řízení, jehož novela se připravuje několik let. A když už se člověk rozhodne investovat, zadluží se a trpělivě vystaví komplex nájemních bytů, nakonec zjistí, že ‚bydlení není zboží‘ a že mu stát výsledek jeho práce nějak zreguluje. To je absurdní,“ míní podnikatel, který s těmito problémy zápasí v rámci projektu rekonstrukce ikonické budovy u žižkovského náměstí Winstona Churchilla.
Stavbě, která platila za první český mrakodrap a sídlo Všeobecného penzijního ústavu a do níž se později nastěhovalo Revoluční odborové hnutí, chce navrátit její prvorepublikovou slávu. Plánovaná přestavba se až letos, po letech příprav a debat s památkáři, výrazně přiblížila.
Co je tedy podle Vítězslava Valy lepší Česko? „Země, kde věci fungují jako v úspěšné firmě. Země, kterou vedou lidé s vizí a schopností ji realizovat. Lidé, kteří dokážou svou vizí nadchnout většinu Čechů. Takové Česko by bylo místem, kam přicházejí pracovat a žít schopní lidé z celého světa, protože by je to tady bavilo,“ říká Vala. „A my bychom se učili z toho nejlepšího, co nám přinesou,“ uzavírá.
S Vítězslavem Valou i dalšími inspirativními jmény z řad byznysu, vědy i veřejné správy budeme diskutovat o budoucnosti naší země na konferenci Lepší Česko, která se koná 17. října 2024 v prostorách Císařských lázní v Karlových Varech.
Buďte s námi u toho! Svoji vstupenku si můžete koupit TADY.