ČEZ podepsal smlouvu na dodávky plynu z Alžírska. Od společnosti Sonatrach bude odebírat asi dvě procenta roční spotřeby plynu v Česku, což odpovídá potřebám přibližně sta tisíc domácností. Dodávky začaly už v říjnu a plyn bude do Evropy proudit podmořským potrubím. ČEZ plyn nakupuje na vlastní účet, ale detaily o cenách neuvedl.
ČEZ o dodávkách plynu z Alžírska jednal dva roky, kontrakt nyní uzavřel za přispění státu. Plyn do Česka proudí z Alžírska přes Tunisko, poté podmořským plynovodem do Itálie a dále do Česka.
„Podnikli jsme další krok k posílení naší energetické bezpečnosti. Kromě dodávek plynu od německých dodavatelů, z Norska a z našeho LNG terminálu v Eemshavenu budeme nyní dovážet plyn i z nalezišť v severní Africe. Vyjednávání s alžírským státním podnikem Sonatrach byla konstruktivní a byla dovedena do úspěšného konce,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Smlouva podle společnosti pomáhá rozšiřovat geografické spektrum potenciálních dodavatelů a zajišťuje další trasu pro dodávky plynu do země v případě jeho nedostatku na domácím trhu.
„Pro energetickou bezpečnost Česka je nezbytná spolupráce s důvěryhodnými partnery a maximální diverzifikace dodávek plynu. Čím více obchodních cest pro dodávky této základní komodity budeme mít, tím méně budeme ovlivněni případným nedostatkem dodávek jinde. Naším cílem je nadále propojovat české obchodníky s alternativními dodavateli. Alžírsko je jedním z takových partnerů,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Ministr zahraničí Jan Lipavský označil dohodu za jeden z úspěchů české diplomacie.
ČEZ v současnosti odebírá plyn z několika zahraničních zdrojů. Před dvěma lety Česko získalo kapacitu tří miliard metrů krychlových plynu ročně v terminálu na zkapalněný zemní plyn v Eemshavenu. Za dva roky svého fungování terminál přijal 43 lodí s plynem určeným pro Česko, které přepravily 3,86 miliardy metrů krychlových plynu.
Na konci loňského roku ČEZ získal další kapacitu LNG v objemu dvou miliard metrů krychlových ročně po dobu patnácti let s opcí na prodloužení na 25 let, a to v nově vybudovaném pozemním terminálu v německém Stade, v ústí řeky Labe. Výstavba terminálu byla zahájena letos na jaře a jeho uvedení do provozu se plánuje ve druhé polovině roku 2027.
Češi za celý rok spotřebovali 6,76 miliardy metrů krychlových plynu, což bylo meziročně o 10,4 procenta méně. Naprostá většinu dodávek plynu do Česka, konkrétně 92 procent, loni přitekla přes hranice z Německa. Tam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn z Nizozemska. Zbylých osm procent bylo dovezeno ze Slovenska, kam podle řady expertů přichází zejména z Ruska.