Evropská komise začala vyšetřovat čínského internetového prodejce Temu. Podezírá ho, že se dostatečně nesnaží zabránit prodeji nelegálních a potenciálně nebezpečných výrobků. Tím by se firma provinila proti unijnímu právu.

„Chceme se ujistit, že prodávané výrobky (na platformě Temu) splňují normy Evropské unie a neohrožují spotřebitele,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Pokud se podezření komise potvrdí a společnost Temu bude shledána vinnou z protiprávního jednání, může podle nového evropského nařízení o digitálních službách (DSA) dostat pokutu v ekvivalentu až šesti procent svého ročního obratu.

Prodejce Temu zahájil činnost v roce 2015 a nabízí nepřeberné množství zboží – od oblečení, hraček, bytových dekorací, nářadí až po hi-tech. V srpnovém článku jsme se na mezinárodní verzi čínského giganta zaměřili a sepsali osm věcí, které o Temu potřebujete vědět.

Komise uvedla, že někteří nepoctiví obchodníci, které firma dříve zablokovala, se na jejích stránkách znovu objevují. Existuje také riziko, že by se platforma mohla stát návykovou díky programům odměn. To by mohlo mít negativní důsledky pro fyzickou a duševní pohodu člověka, argumentuje komise.

Evropská komise mimo jiné plní v Evropské unii roli antimonopolního úřadu. Podobné řízení už zahájila proti společnostem X, Tiktok a AliExpress. Velké online platformy jsou podle DSA povinny přísně zakročit proti nelegálnímu obsahu na internetu.

Temu se zavázala k úzké spolupráci s Evropskou komisí. Firma také zvažuje, že se připojí ke skupině platforem elektronického obchodování a značek, jako je Amazon, Alibaba, eBay nebo Adidas, které spolupracují s cílem zabránit prodeji padělaných výrobků na internetu v Evropě. Podle agentury Reuters to vyplývá z programu jejich jednání plánovaného na 11. listopad.