Po téměř dvouleté kampani vrcholí v úterý 5. listopadu ve Spojených státech volby, v nichž voliči rozhodují, zda zemi poprvé povede prezidentka, nebo zda se po čtyřech letech do jejího čela vrátí exprezident Donald Trump. Jeho souboj s viceprezidentkou Kamalou Harris je podle průzkumů mimořádně těsný a vítěz pravděpodobně opět nebude známý bezprostředně po konci hlasování. V některých státech již hlasování skončilo a začínají se sčítat hlasy.

1:08

Americká CNN oznámila první predikci jednoho ze států. Podle americké zpravodajské stanice ovládne Kentucky Donald Trump. Nejde o překvapení, stát s osmi voliteli je tradičně republikánský. Kandidát na prezidenta potřebuje k cestě do Bílého domu získat 270 hlasů volitelů.

00:42

Jeden z takzvaných „swing states“, tedy těch nejvíce nerozhodných, je Wisconsin. Jeho největší město, Milwaukee, už nyní hlásí zpoždění. Hlasovacími stroji znovu prožene asi 30 tisíc hlasovacích lístků. Volební komise totiž přišla na to, že dvířka strojů nebyla patřičně uzavřena a ve vzduchu by tak visela možnost manipulace.

„Proběhly rozsáhlé diskuze s volebními komisaři i našimi právníky a došli jsme k rozhodnutí být si absolutně jistí, že kolem výsledků nebudou žádné nejasnosti. A proto dojde k přepočítání,“ řekl mluvčí města Jeff Fleming.

00:05

První volební místnosti se uzavřely. Některé okrsky ve státech Indiana a Kentucky zavřely své dveře a začínají jako první sčítat hlasy.

22:52

Český prezident Petr Pavel při dnešní návštěvě Švýcarska vyjádřil přesvědčení, že ať se stane americkým prezidentem kdokoli, dříve či později pochopí, že Evropa je nejbližším spojencem Spojených států, nikoli konkurentem. Podle premiéra Petra Fialy je v zájmu Česka mít co nejlepší vztahy s USA, ať už se prezidentem stane republikán Donald Trump, nebo demokratka Kamala Harris. Ať už hlasování vyhraje kdokoliv, Evropa bude muset podle Fialy převzít větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost. Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Jan Lipavský.

21:55

FBI uvedla, že bombové hrozby směřované na volební místnosti v několika státech pravděpodobně pocházejí z ruských emailových adres. Dodala, že žádná z těchto hrozeb nebyla považována za věrohodnou.

21:10

Americká policie přerušila prohlídky návštěvnického centra washingtonského Kapitolu poté, co se muž, z něhož byl cítit benzín, pokusil projít do budovy s pochodní a světlicí. Byl zastaven při bezpečnostní prohlídce. Policejní složky Kapitolu jsou ve zvýšené pohotovosti kvůli incidentu při posledních prezidentských volbách, kdy dav příznivců Donalda Trumpa vtrhl do Kapitolu.

 

20:43

Dnešní volební noc s Trumpem podle listu New York Times (NYT) stráví na Floridě i jeho velký podporovatel, miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk. Jeden z nejbohatších lidí světa přispěl na Trumpovu kampaň nejméně 119 miliony dolarů (asi 2,8 miliardy korun). Musk bude podle listu součástí malé skupinky, která bude s exprezidentem sledovat průběžné výsledky.

20:40

Dvě volební místnosti v okrese Fulton County ve státě Georgia musely být dnes dočasně vyklizeny kvůli hrozbám útoku bombami. Informoval o tom zpravodajský server Atlanta News First, podle něhož ale policie výhrůžky nepovažovala za vážně míněné. Agentura AP zase napsala o zadržení muže ve státě New York, který vyhrožoval zapálením jedné z volebních místností.

20:28

FBI v Michiganu zatkla dvě osoby, které se podle zprávy listu The Detroit News podílely na výhružkách souvisejících s volbami. Jeden z obviněných měl být podle tohoto zdroje zapojen do spiknutí, jehož cílem byl atentát na Donalda Trumpa.

19:58

Donald Trump na platformě X apeloval na své voliče, aby se nenechali odradit při čekání na hlasování a „zůstali ve frontě.“ Zároveň prohlásil, že dnešek představuje „poslední možnost porazit zkorumpované vedení státu.“

19:26

Podle americké CNN je státní tajemník klíčového státu Georgia, Brad Raffensperger, optimistický a očekává, že vítěz voleb v Georgii bude znám už v průběhu noci. Většina volebních místností se zavře v 19:00, takže do 20:00 (2:00 středoevropského času) „pravděpodobně budete mít 99 procent všech výsledků, což nám poskytne dobrou představu o konečném výsledku“, uvedl.

 

19:00

Kandidát republikánů na amerického prezidenta Donald Trump odevzdal svůj hlas v Palm Beach na Floridě, které leží nedaleko jeho rezidence Mar-a-Lago. Podle serveru BBC News vyjádřil sebevědomí a přesvědčení, že se republikánům ve volbách daří.

Trump, který do hlasovací místnosti dorazil se svojí manželkou Melanií, médiím řekl, že je poctěn, že fronty na hlasování jsou tak dlouhé. „Slyšel jsem, že se nám daří velmi dobře,“ poznamenal dále.

„Vedl jsem skvělou kampaň. Myslím, že byla možná nejlepší ze všech tří. V té první jsme si vedli skvěle. Ve druhé jsme si vedli mnohem lépe, ale něco se stalo. Řekl bych, že tohle je nejlepší kampaň, kterou jsme vedli,“ vyjádřil také své přesvědčení Trump.

18:50

 

Americká vyšetřovací služba FBI varovala před falešnými zprávami a videi obsahujícími logo FBI, která nabádají voliče, aby se kvůli údajným teroristickým hrozbám vyhýbali volebním místnostem. Toto varování přišlo jen několik hodin poté, co úředníci upozornili na zvýšené snahy zahraničních aktérů, zejména Ruska a Íránu, šířit dezinformace.

18:48

Otevřely se také volební místnosti na Aljašce, ve Washingtonu a jako poslední na Havaji. Hlasování tak nyní probíhá ve všech státech USA. Havaj, se svými čtyřmi hlasy ve sboru volitelů, bude jedním z posledních států, kde volby skončí v 19:00 místního času, což odpovídá 6:00 středoevropského času ve středu.

17:40

Republikánský senátor a kandidát na viceprezidenta J.D. Vance odvolil ve svém okrsku v Cincinnati. Nyní se přesouvá na Floridu, kde se ve West Palm Beach koná předvolební večírek pořádaný Trumpovou kampaní.

16:55

Volební místnosti byly otevřeny také ve státech Kalifornie, Idaho, Nevada a Oregon. Jediné státy, které ještě nezačaly volit, jsou Aljaška a Havaj. Kalifornie, která má 54 volitelů, je státem s nejvyšším počtem volebních hlasů v USA a dlouhodobě je považována za baštu demokratické strany – naposledy zde zvítězil republikánský kandidát v roce 1988. Nevada, se svými šesti volebními hlasy, je jedním z posledních sedmi kolísavých států (swing states), kde se dnes otevřely volební místnosti.

info Foto Profimedia
Volby v USA 2024
16:05

Podle amerických zpravodajských služeb se Rusko snaží narušit důvěru ve volby a oslabit kampaň Kamaly Harrisové. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí však dnes v Moskvě prohlásila, že Rusku nezáleží na výsledku prezidentských voleb, protože ve Spojených státech existuje „oboustranná shoda na konfrontaci s naší zemí.“

15:26

V Arizoně (další ze swing states neboli kolísavých států) se otevírají volební místnosti. Výsledky v Arizoně, která je jediným rozhodujícím státem na americko-mexické hranici, budou pro oba prezidentské kandidáty klíčové. Tento stát byl také v centru dezinformačních tvrzení a protrumpovských protestů ve volbách v roce 2020. Kromě Arizony se volební místnosti otevírají také v Coloradu, Montaně, Nebrasce, Novém Mexiku, Utahu a Wyomingu.

15:10

Kandidátka Demokratické strany na americkou prezidentku Kamala Harris stráví dnešní volební noc na Howardově univerzitě ve Washingtonu. Její republikánský soupeř Donald Trump bude sčítání hlasů sledovat v konferenčním centru ve West Palm Beach na Floridě.

13:01

Se sedmou hodinou ranní tamního času se volební místnosti otevírají v dalších zámořských státech. Mezi nimi i Florida, Georgie, Michigan a Pensylvánie, tedy čtveřice tradičně významných swing states, neboli států, kde se preference voličů často mění mezi demokraty a republikány. Swing states mají dostatek voličů, aby ovlivnily celkový výsledek voleb a pro obě strany jsou proto na cestě do oválné pracovny naprosto klíčové. Z tohoto důvodu zde koncentrují kandidáti většinu kampaní a investují tam nejvíce času a prostředků. Kromě zmíněného kvarteta se urny otevírají také ve státech Alabama, Delaware, Washington D.C., Illinois, Kansas, Maryland, Massachusetts, Missouri, Rhode Island, Jižní Karolína a Tennessee.

info Foto Profimedia
Hlasování v Severní Karolíně
12:28

Zatímco k urnám přicházejí první voliči, více než 80 milionů lidí má díky možnosti předčasného hlasování již odvoleno, píší zahraniční weby. Předčasné hlasování prezidentských voleb v USA, známé také jako „early voting,“ umožňuje voličům hlasovat dříve, než je oficiální den voleb. Tento proces se nicméně liší podle jednotlivých států a může probíhat různými způsoby, například prostřednictvím osobních schůzek, hlasování poštou či na předem určených místech. To může být užitečné zejména pro voliče, kteří jsou v daném období nějakým způsobem zaneprázdněni nebo cestují. Předčasné hlasování také snižuje přeplnění volebních míst a zkracuje čekací doby v den voleb.

12:01

Na východním pobřeží USA právě odbila šestá hodina ranní a ve státech New York, Indiana, Kentucky, Virginie, Connecticut, New Jersey, Maine a New Hampshire se otevřely volební místnosti. Další na řadě je Ohio, Západní Virginie, Vermont a Severní Karolína. Urny se postupně budou plnit také směrem na západ, kde budou voliči připuštěni k volbám v závislosti na časovém pásmu.

info Foto Profimedia
Hlasování v Pensylvánii
11:42

Některé klíčové státy letošních voleb zasáhly silné bouře. Nejsilněji prší v Texasu, následně má fronta přejít i nad Michigan a Wisconsin, kde podle předpovědi může dojít až ke vzniku menšího tornáda. Jak zmiňuje CNN, v předchozích volbách už bouře dokázaly některé obyvatele od volení odradit.

info Foto Profimedia
Donald Trump a Kamala Harris
10:37

Podniky v hlavním městě Spojených států Washingtonu D.C. se připravují na případné nepokoje vyvolané výsledky voleb zakrýváním oken. Ve městě je přítomná i Národní garda a před Bílým domem i dříve napadeným Kapitolem se objevily kovové zábrany.

10:15

Podle BBC mají americké tajné služby informace o záměru Ruska a jiných „zahraničních protivníků“ podkopat důvěru veřejnosti ve volby. Tito aktéři například nedávno vydaly článek, podle kterého budou v klíčových státech americké prezidentské volby zfalšované místními úředníky. Moskva to popřela.

9:04

Známé osobnosti vyjadřovaly své sympatie k americkým prezidentským kandidátům až do předvečera dnešního volebního dne. Frontman známé skupiny Black Eyed Peas, rapper a zpěvák Will.i.am zveřejnil singl na podporu kandidátky demokratů Kamaly Harrisové, zatímco moderátor nejpopulárnějšího podcastu na světě Joe Rogan vyjádřil podporu republikánovi Donaldu Trumpovi. Jak velkou sehraje podpora celebrit v kampani roli, se ovšem teprve ukáže. Obecně jí analytici moc velkou váhu nepřisuzují, avšak shodují se, že by mohla být faktorem v rozhodování například u mladších věkových skupin.

8:30

Vesnice Dixville Notch, ležící u hranic s Kanadou a čítající asi tucet obyvatel, je tradičně jednou z prvních, které zahajují americké volby otevřením volební místnosti už o místní půlnoci. Obvykle vyrážejí ve stejnou dobu voliči k urnám také v obcích Millsfield a Hart’s Location, ty ale letos půlnoční hlasování nenabídly. V Dixville Notch už jsou výsledky sečtené, oba kandidáti získali shodně po třech hlasech, napsala CNN.