Za letošní první tři čtvrtletí se v českých hotelech, penzionech a kempech ubytovalo 17,8 milionu hostů, meziročně o 2,8 procenta více. Stoupl i počet přenocování, a to o 1,2 procenta na 45,4 milionu. Domácích hostů se podle ČSÚ ubytovalo o necelé dvě procenta méně, naopak cizinců o 9,3 procenta více.
Za první tři čtvrtletí hotely, penziony a kempy přivítaly zhruba 9,9 milionu domácích hostů a asi 7,9 milionu cizinců. Z počtu přenocování pak na domácí turisty připadlo 26,3 milionu nocí a na zahraniční přibližně 19,1 milionu nocí.
Meziroční vývoj přenocování odpovídal příjezdům – u domácích hostů počet nocí klesl o 3,6 procenta, v případě zahraničních o 8,5 procenta vzrostl.
Markéta Borovičková z oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí na ČSÚ uvedla, že počet přenocování nepřekonal rok 2019 před pandemií covidu-19, byl nižší o 0,6 procenta.
Propad statistici zaznamenali u nerezidentů, a to o 7,7 procenta. V případě rezidentů naopak počet přenocování proti roku 2019 o 5,4 procenta stoupl.
Ze zahraničních turistů mají největší podíl na návštěvnosti Česka i přenocování tradičně Němci, Slováci a Poláci. Za první tři čtvrtletí se Němců ubytovalo 1,8 milionu, meziročně o 3,1 procenta více. Slováků pak přibylo o 5,1 procenta na 693 tisíc a Poláků o 10,4 procenta na 695 tisíc.
Co se týče přenocování, Němci v Česku strávili asi 4,9 milionu nocí, Slováci a Poláci shodně zhruba 1,4 milionu nocí.
Do top desítky zemí z hlediska přenocování za první tři čtvrtletí patřili postupně také turisté z USA, Velké Británie, Itálie, Nizozemska, Španělska, Ukrajiny a Francie, uvedla Borovičková. Podíl těchto top deseti zemí na celkovém přenocování podle ní činil 66,5 procenta.
Z ostatních oblastí podle Borovičkové přibylo také Číňanů nebo Tchajwanců, k čemuž přispělo spuštění přímých leteckých linek.
Linka mezi Prahou a Tchaj-pejí funguje od července loňského roku, od letošního června má pak Praha přímé spojení s Pekingem. Turisté z asijských zemí v Česku utrácejí nejvíce peněz.
V samotném třetím čtvrtletí se v Česku ubytovalo 7,7 milionu turistů, meziročně o procento méně. Přes letní turistickou sezonu ubylo českých hostů, cizinců bylo naopak víc.
Noclehů bylo od července do konce září 20,9 milionu, což oproti stejnému období minulého roku znamená pokles o 1,7 procenta. Meziročně se návštěvnost snížila poprvé od druhého čtvrtletí roku 2021, uvedl ČSÚ.
Počet ubytovaných turistů ve třetím čtvrtletí se podle statistiků meziročně snížil téměř ve všech krajích. Výjimku tvořily pouze Praha a Ústecký kraj, Jihočeský kraj podle ČSÚ zaznamenal stagnaci.