skip to main content
Byznys

A co děti, mají si kde streamovat? Nejlépe placeným youtuberům vévodí ti nejmladší

Když se Anastasia Radzinskaya narodila, trpěla mozkovou obrnou a málokdo jí předvídal kariéru internetové hvězdy. Nebylo jasné, jestli vůbec začne mluvit. Přesto ji dnes pětiletou na YouTube sleduje přes 100 milionů lidí a je třetí nejvýdělečnější youtuberkou v žebříčku sestaveném redakcí amerického Forbesu.

Vše začalo videi zachycujícími pokrok v její léčbě, která její rodiče nahrávali na YouTube pro své příbuzné a známé. Záběry, jak si malá Nasťa hraje, si však brzy našly širokou fanouškovskou základnu.

Nejpopulárnější je její video, na kterém je se svým tátou v zoo a tančí na oblíbenou dětskou písničku Baby Shark. Vidělo ho už 767 milionů lidí, což je ale v porovnání s celkovým počtem 42 miliard zhlédnutí Nastiných sedmi kanálů jen kapka v moři.

Není žádnou novinkou, že vysoký počet fanoušků přináší kromě online slávy i sponzory a tučné šeky. Vyprávět by o tom mohl jen o tři roky starší nejvýdělečnější youtuber, američan Ryan Kaji. Na svém kanálu Ryan’s World se proslavil takzvaným unboxingem, tedy vybalováním věcí, v jeho případě hraček, na kameru.

Úspěch někoho, kdo sotva začal základní školu, může být pro mnohé překvapující, faktem ale zůstává, že videa s dětmi mají průměrně trojnásobek zhlédnutí oproti jiným. Pohádkové sumy, které jejich autorům plynou, však nemusí mít dlouhého trvání.

YouTube plánuje jejich příjmy omezit kvůli údajnému porušování ochrany soukromí dětí. Prvním krokem je zákaz reklam cílených na děti, který začne platit od ledna. Stejně tak se dětská videa pravděpodobně propadnou hlouběji ve výsledcích vyhledávání přes Google.

Zatím se však Kajimu a Radzinskaye podařilo v žebříčku nejvýdělečnějších youtuberů nechat daleko za sebou takové osobnosti internetové scény, jako jsou jejich dospělí kolegové PewDiePie nebo Jeffree Star.

10. VannosGaming (Evan Fong)

Výdělek: 11,5 milionu dolarů

Videa o Grand Theft Auto V a Minecraftu vynesla Fongovi, známému na YouTube pod jménem VannosGaming, za sledované období 1,5 miliardy zhlédnutí.

9. DanTDM (Daniel Middleton)

Výdělek: 12 milionů dolarů

Britský hráč Minecraftu a Fortnitu už dlouho patří na YouTube k těm nejpopulárnějším. Má fanoušky po celém světě a vozí za nimi i svoji živou show.

8.-7. (sdílené) Markiplier (Mark Fischbach)

Výdělek: 13 milionů dolarů

Markiplier je jedním z nejvyhledávanějších jmen pro sponzory, kteří se snaží zasáhnout herní komunitu. Dokázal se ale prosadit i mimo YouTube: spolu s dalším youtuberem Jacksepticeyem založili značku Cloak, která prodává luxusní gamingové oblečení.

8.-7. (sdílené) PewDiePie (Felix Kjellberg)

Výdělek: 13 milionů dolarů

Reklama

Kdysi nejvýdělečnějšímu youtuberovi se daří i navzdory řadě kontroverzí, které ho provázejí, včetně hraničních rasistických a antisemitských vtípků v jeho videích. Nedávno nicméně oznámil, že si načas dá od YouTube pauzu.

6. Preston (Preston Arsement)

Výdělek: 14 milionů dolarů

Jeden ze dvou nováčků na letošním žebříčku začínal hraním Call of Duty a s rostoucí popularitou přidával také videa různých pranků a vtípků. Kromě videotvorby mu k milionům přispěly i servery, které provozuje v Minecraftu a které mu vynášejí sedmiciferné částky. Samozřejmě opět v dolarech.

5. Jeffree Star

Výdělek: 17 milionů dolarů

Star začínal ještě na MySpace jako hudebník, na YouTube se ale věnuje hlavně make-up tutorialům, ve kterých propaguje produkty svojí kosmetické značky. Ta mu, podle jeho slov, přináší osmiciferné zisky.

4. Rhett and Link

Výdělek: 17,5 milionu dolarů

Rhett McLaughlin a Link Neal patří mezi první, kterým YouTube přineslo slávu. Stalo se tak díky jejich show Good Mythical Morning, kde každý den konzumují bizarní jídla nebo si zvou hosty z řad celebrit. Během let svou značku rozšířili na čtyři kanály, podcast a dvě knížky, a navrch za 10 milionů dolarů koupili komediální kanál Smosh.

3. Anastasia Radzinskaya

Výdělek: 18 milionů dolarů

Pětiletá Ruska se prostřednictvím svého kanálu Like Nastya, kam nahrává (nebo spíše její rodiče) videa, na kterých si hraje s otcem, stala jedním z nejrychleji se rozvíjejících tvůrců. Jejího potenciálu si všimly i značky jako Legoland nebo Dannon, které neváhaly zaplatit za spolupráci s ní statisíce.

2. Dude Perfect

Výdělek: 20 milionů dolarů

Za kanálem Dude Perfect stojí Coby Cotton, Cory Cotton, Garret Hilbert, Cody Jones a Tyler Toney – pět třicátníků, kteří se natáčejí při hraní her, předvádění kaskadérských kousků a lámání Guinnessových rekordů. Díky svým ztřeštěným videím získali i smlouvu na vlastní show na dětské televizní stanici Nickelodeon.

1. Ryan Kaji

Výdělek: 26 milionů dolarů

Osmiletý Kaji odstartoval svou kariéru už ve třech letech, kdy ho natáčeli při rozbalování hraček. Od té doby se posunul na „serióznější“ videa různých vědeckých pokusů a zároveň má vlastní řadu hraček a oblečení, show na Nickelodeonu a smlouvu se streamovací společností Hulu.