skip to main content

A přece se staví! Čechy nezastavil ani drahý materiál. Chybět ale budou ruce Ukrajinců

8 minut čtení

Řekněte, že jste před rokem dokončili stavbu domu, a gratulace k tomu, že jste to zvládli včas, nebudou brát konce. Loňský rok se ve stavebnictví totiž zdražovalo. Všechno a hodně. Co za tím stálo? A co nás čeká letos?

Peníze, které se českým stavebnictvím každý rok protočí, jsou obrovské. Dlouhodobě se udává, že podíl stavebnictví na tvorbě českého HDP je sedm až deset procent. V případě loňského roku se bavíme o orientační hodnotě všeho, co se v Česku postavilo, ve výši 522 miliard korun, což bylo oproti roku 2020 o třetinu víc.

Velkou část toho spolykají stavby, které platí stát. Dálnice, železnice… Těch je mimochodem zhruba čtvrtina. Další čtvrtina jde na vrub obcím, městům nebo krajům. Polovina částky pak připadá na soukromé investory.

Reklama

Poslední dva pandemické roky by většina byznysmenů napříč segmenty nejraději vymazala. České stavebnictví jimi ale proplulo celkem elegantně. Rok 2020 sice znamenal meziroční pokles stavební produkce o 7,7 procenta, ale je důležité dodat, že rok 2019 byl i pro tuhle oblast vůbec tím nejúspěšnějším.