Rok nebylo o Angelcamu téměř slyšet, ale nyní se ukazuje, že pod povrchem jednoho z nejzajímavějších českých startupů bylo mimořádně živo.

Čtěte také: Profil dobré vůle. Česká aplikace dělá z dobročinnosti módní záležitost

Tým okolo zakladatele Petra Ocáska zapracoval na svém bezpečnostním řešení pro chytré kamery a také nabral několik zajímavých osobností mezi své investory a poradce. Celkem už Angelcam získal tři miliony dolarů, tedy zhruba 65 milionů korun. Ty používá na rozšíření týmu, nakopnutí prodejů i pokračující práci na vývoji produktu.

Zakladatel Angelcamu Petr Ocásek

Mezi investory Angelcamu nově patří Martin Rozhoň (zakladatel sítě e-shopů Vivantis), Oliver Dlouhý (šéf Kiwi.com), investor Michal Illich a také dvojice Jan Gerner – Vladimír Komár (finančníci známí zejména díky prodeji televize Nova na začátku tisíciletí). Do tzv. advisory boardu se navíc zařadil i Jan Řežáb, zakladatel Socialbakers.

„V průměru děláme investici každých 10 měsíců,“ říká k tomu Ocásek. Angelcam, dříve známý pod jménem Click2Stream, zajišťuje komplexní služby kolem IT bezpečnostních kamer. Tento obor se v angličtině jmenuje „cloud based video management system“. „Zjednodušeně řečeno pomáháme zákazníkům mít pocit jistoty, že lidé a věci, které milují, jsou O. K.,“ podotýká Ocásek s troškou americké reklamštiny.

Počet kamer připojených k internetu celosvětově roste – je jich více než 400 milionů – a s postupným zlevňováním a rozvojem internetu věcí se dá v nejbližších letech čekat další boom. A z toho by měl čerpat i Angelcam. Ten má aktuálně přes 16 tisíc zákazníků ve více než 170 zemích, mezi nimi je například hotelový řetězec Hilton nebo vládní úřady na Gibraltaru, v Česku zase Madeta či Česká televize. Podle Ocáska měl loni tržby 750 tisíc dolarů (16,5 milionu korun), pro letošek je v plánu třikrát víc.

Angelcam k analýze obrazu z kamer využívá umělou inteligenci. S její pomocí detekuje, co se na kamerovém záznamu děje, a říká to s nějakou pravděpodobností. Pak jsou potřeba lidské oči, které dané tvrzení potvrdí, nebo vyvrátí. Ocásek tomu říká „decentralizovaná bezpečnost“.

On sám si v prosinci dal třítýdenní pracovní detox na Bali, naučil se potápět, cvičil jógu a vyčistil si hlavu. Jak říká, pro Angelcam to byl takový kurz MBA – management by absence. „Fungovalo to až nad očekávání dobře,“ podotýká Ocásek, který stál u zrodu StartupYardu a inkubátoru Node5 a nadále si v nich udržuje minoritní podíl.

Teď už je naplno zpět v pracovním procesu a pokračuje ve své misi, o které mluvil pro podzimní vydání Forbes Next (koupit ho můžete zde). Chce vytvořit „síť andělů“, kteří by díky propojení přes cloud verifikovali to, co umělá inteligence z kamer vyhodnotila jako potenciálně nebezpečnou událost – může to být leccos, od pádu dítěte do bazénu až po jízdu auta na dálnici v protisměru. Z lidí zapojených do tohoto ověřovacího procesu by se tak v podstatě stali strážní andělé.

Angelcam na cestě k síti andělů stojí před velkým krokem: vydáním nového softwaru na ověřování událostí zachycených kamerou. V Česku už takovou službu nabízí ve spolupráci s bezpečnostním centrem Jablotronu. Je v tom teoreticky velký byznys: výjezdy kvůli alarmům se totiž v 90 procentech případů ukazují jako zbytečné. A ověření přes kamery by jim mohlo z velké části zabránit, ne-li úplně.

Když Ocásek mluví o tom, že trh je připravený na chytré kamery, má po ruce statistiky, kde by právě služby Angelcamu mohly najít využití. „V USA se každých 44 vteřin ukradne jedno auto. V Británii se každých 90 minut ukradne kolo. V Česku se stane 120 požárů denně, 30 prasknutí vodovodních trubek a tak dále.“

Aktuálně se baví o spolupráci s pojišťovnami, které podle jeho slov budou hlavním motorem této změny. Hodně se v ní budou angažovat i mobilní operátoři, kteří intenzivně pracují na vybudování M2M, tedy machine-to-machine, sítě, která nebude přenášet volání a selfie fotky, ale pouze vzájemnou komunikaci zařízení napojených na internet. V takzvaném internetu věcí budou právě chytré kamery jedním z hlavních prvků.

A Ocásek chce být u toho. „Tenhle rok bude zlomový,“ věří.

Foto: Jan Schejbal