Z jedné strany sousedí s domovem důchodců, z druhé s provozy Jablotronu. Svobodná základní škola v Jablonci nad Nisou má nový domov. Objekt v areálu bývalé Bižuterie zrekonstruovala za 190 milionů korun společnost Jablotron miliardáře Dalibora Dědka.

Ještě nedávno umožňovala škola vzdělávání jen žákům prvního stupně. Ti pak museli na druhý přestupovat buď na víceletá gymnázia nebo do jiných základních škol. Když Jablotron celý areál po Bižuterii kupoval, aby v jedné z budov vystavěl domov důchodců, v další doufal ve vznik technického lycea – firma je na technicky vzdělaných lidech závislá.

Pro novou střední školu sice Dalibor Dědek získal podporu Libereckého kraje, nakonec ale z plánů sešlo. „Založit novou školu je veliký problém, a navíc jsme si uvědomili, že v regionu už podobné renomované školy jsou, třeba liberecká průmyslovka,“ říká Dědek.

„Došlo mi, že lásku k technickým předmětům je třeba u dětí budovat už na základní škole, odkud často odcházejí vystrašení z matematiky nebo fyziky,“ připomíná.

Od svých zaměstnanců měl dobré reference na Svobodnou školu, a proto mezi miliardářem a ředitelkou Dagmar Sacherovou začala před lety spolupráce o rozšíření vzdělávání i na druhý stupeň. Výuka na něm ale nejdříve probíhala v provizorních prostorách na internátu Střední integrované školy.

„Bylo to takové punkové období. Zvláště pak, když začala válka na Ukrajině a internát bylo potřeba uvolnit pro ubytování uprchlíků,“ vzpomíná ředitelka.

Škola v provizoriu fungovala tři roky, od září už je ale v novém. Její podobu navrhl architekt Petr Venclovský a během šestnácti měsíců dostala svou současnou tvář – tak, aby se stihlo její otevření se začátkem letošního školního roku.

info Foto Svobodná základní škola

Jablonecká základní soukromá škola slaví letos třicet let. Podle ředitelky Dagmar Sacherové je postavena na třech principech, které zformuloval už Abraham Lincoln.

„Slabé nelze posílit oslabením silných. Nelze vybudovat charakter, když vezmeme lidem iniciativu. Nelze lidem natrvalo pomáhat tak, že pro ně děláme to, co by pro sebe mohli a měli dělat,“ vyjmenovává ředitelka.

„Tím se u nás ve škole snažíme řídit. Není to tak, že by si děti dělaly, co chtějí – naopak se učí velké zodpovědnosti a zacházení se svobodou,“ přibližuje.

Škola má kapacitu dvě stě dětí a v každém ročníku je pouze jedna třída, která čítá zhruba dvacet žáků. Rodiče za jejich vzdělání platí: dosud to bylo osmnáct tisíc korun ročně, letos šlo školné nahoru o sedm tisíc. Při posledním zápisu se hlásilo přes šedesát dětí, vyhovět mohla ředitelka jen dvaceti z nich. Ve většině případů jsou školáci jablonečtí, jen pár jich dojíždí z Liberce.

V nové škole je přivítají moderně vybavené učebny, kde se kromě informatiky naučí i základy robotiky. Odpočívat mohou v knihovně, které vévodí rozložitá pohovka, ale k dispozici je i hudební nebo truhlářská dílna.

Moderní je také koncept školní jídelny, kde si budou děti jídlo samy nabírat a podle chuti kombinovat. Takové stravování má snížit plýtvání jídlem ve školách až o osmdesát procent.

„Když jsme před těmi třiceti lety s kolegyní Ivou Makovičkou začínaly, každá doma ve svém obýváku, ani by mě nenapadlo, že jednoho dne získáme školní budovu, kterou nám někdo postaví přesně na míru,“ pochvaluje si ředitelka Sacherová.

Jablotron navíc využije i sousedství školy s jeho domovem důchodců, který provozuje osmým rokem. V plánu je vybudování sdílené zahrady anebo pískoviště, aby se mohly spontánně potkávat a navzájem obohacovat generace, které dělí více než půl století.