Přes čtyři sta čtyřicet čtyři milionů korun už dárci přispěli prostřednictvím iniciativy Dárek pro Putina na zbraně pro zemi, kterou loni v únoru napadla ruská vojska. Nadační fond pro Ukrajinu, za nímž stojí jablonecký miliardář Dalibor Dědek, teď vykopává další pomoc.

Projekt nazvaný Zapojme Ukrajinu má v zádech i další jméno z našeho žebříčku: milionem korun k rozjezdu pomohl Martin Hájek, majitel Livesportu a šestadvacátý nejbohatší Čech.

„Díky tomu můžeme nový brand vystavět. Drtivou většinu peněz použijeme na marketing a reklamu na sociálních sítích,“ uvádí šéf kampaně Martin Ondráček. Kromě Livesportu je partnerem i ministerstvo průmyslu, které bude shromažďovat ukrajinskou poptávku konkrétní pomoci, na niž pak v kampani proběhne sbírka.

„Spojili jsme se proto také s Doniem, které má kvalitní softwarový podvozek a celkově silnou infrastrukturu,“ vysvětluje Ondráček. Záštitu převzal rovněž Tomáš Kopecký, vládní zmocněnec pro Ukrajinu, který pomoc zemi koordinuje.

Ordinace, školky i administrativní budovy jsou zcela bez vytápění.

Od dnešního dne tak mohou lidé přispívat na tři konkrétní projekty. Prvním je potřeba vybrat bezmála milion a půl korun na nákup osmi modulárních kotelen pro zdravotnická zařízení v Mykolajivské oblasti. „Místní ordinace, školky i administrativní budovy jsou zcela bez vytápění. Přes léto asi přežijí, ale v září, říjnu zase začne být zima a je třeba, aby na to byly včas připravené,“ zdůrazňuje šéf kampaně.

Ve druhé sbírce mohou dárci přispět celkem tři a půl milionu korun na kotelny a generátory pro obyvatele Ternopilské oblasti. V ní našlo útočiště více než 52 tisíc uprchlíků z válečné zóny, z nichž pětina jsou děti. Po ruských útocích v listopadu bylo skoro devadesát procent oblasti bez elektřiny a tepla.

Peníze tak půjdou na nákup kotlů pro základní školy ve městech Terebovlja, Berežany a Zbaraž. „Kotelnu nutně potřebuje i městská nemocnice Počajiv, která se stará o více než dvaadvacet tisíc pacientů. Lidé přispějí rovněž na nákup generátorů pro města Ternopil a Čortkiv,“ vyjmenovává Martin Ondráček.

Do projektu se mohou zapojit i české nemocnice a prostřednictvím nové iniciativy poslat na Ukrajinu funkční, ale už vyřazené přístroje. „Na Ukrajině mohou ještě velmi dobře posloužit. Jedním z těch, kdo se do kampaně přesně tímto způsobem zapojí, je Jindřich Zetek, ředitel nemocnice v Žatci,“ dává příklad šéf kampaně.

Třetím projektem, na který je vyhlášená sbírka, jsou součástky na opravu městského osvětlení v Mykolajivu. Za vybrané peníze se nakoupí rozvaděče, samonosné izolované dráty, LED lampy veřejného osvětlení nebo měděné kabely. V důsledku bezhlavé ruské agrese bylo ve městě zničeno více než dva tisíce obytných budov, padesát zdravotnických zařízení a bezmála sto vzdělávacích institucí.

„Iniciativa bude fungovat stejně jako Zbraně pro Ukrajinu. Až vybereme požadovanou částku, tak budou moci lidé přispívat na další pomoc. Chtěli jsme tímto vyjít vstříc i dárcům, pro které zbraně nejsou to, na co by chtěli peníze posílat. A současně stavíme brand, který tu zůstane i po válce a může fungovat dál, protože obnova země potrvá minimálně několik let,“ shrnuje Martin Ondráček.

Financovat kampaň by měl pomoci i merchandise, kdy organizátoři nabízejí ke koupi tričko s nápisem Radiační situace na Ukrajině zůstává normální. Právě touto hláškou od začátku války předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová uzavírá své tweety o aktuálním dění v napadené zemi.