Zdáli jejich barva připomíná mořskou zeleň, ale je to jenom iluze. Při pohledu zblízka se zdánlivě průzračná barva nejnovějšího modelu boty od Adidasu rozdělí na dvě – bílý podklad vyšitý tyrkysovým vláknem v liniích, co připomínají vrstevnice. Bota Adidas x Parley je ovšem zelenější víc, než se zdá – chce totiž upozornit na obří znečištění oceánů.

Teniska je vyrobena ze dvou druhů recyklovaného plastu: PET, užívaného obvykle pro nápojové lahve, a nylonu z tenatových rybářských sítí většinou vylovených u pobřeží Afriky. Adidas vyrobil prototyp této boty poprvé loni v létě, jenže nebyl úplně použitelný. „Byla to funkční bota v tom smyslu, že se dala nasadit na nohu,“ říká Alexander Taylor, průmyslový designér pracující pro Adidas. „Jenže nosit se nedala.“ Až nyní Adidas vypouští do prodeje limitovanou, padesátikusovou edici nové, vylepšené verze této boty, která splňuje přísné nároky jako klasická atletická obuv německé značky.

Na výrobu svršku jedné boty padne 16,5 starých lahví a 13 gramů plastu z tenatových sítí, spočítal server Wired. Jediný nerecyklovaný materiál v botě je termoplastický polyuretan v podrážce s pěnovými pelety, ale i ta je lisována za pomoci páry generované z bioodpadu. A na rozdíl od původní boty, která byla neuvěřitelně a z hlediska komfortu neodpustitelně tuhá, v téhle můžete dokonce i pohodlně běhat.

parley

PET je relativně měkký a tvárný materiál, který se snadno taví a promění na vlákna. Naopak tenatové sítě, to byl oříšek. Primární problém byl zápach. Jak už jméno (orig. gillnet; gill = žábry) napovídá, tenatové sítě slouží hlavně k chytání ryb za žábry, takže silně páchnou po hnijících rybách. Ale i když je textilní výrobci dokážou zápachu zbavit intenzivním čistícím procesem, jejich práce teprve začíná.

Čtěte také: Je mu šestnáct a už vydělal milion dolarů. Na teniskách pro celebrity

Tenatové sítě jsou vyrobeny z velmi odolného nylonu stavěného na to, aby odolal působení slané mořské vody i mechanickému namáhání ve vlnách. Aby bylo vůbec možno z tohoto materiálu vyrobit něco dostatečně jemného pro sportovní obuv, je nutno plast rozemlít na prášek a pak extrudovat.

Tento proces vyžaduje pomoc inženýrů z USA, Německa i Asie a právě zde mohla společnost Parley for the Oceans těžit ze spojení s Adidasem. Ten je obrovskou společností s kapitálem umožňujícím zkoušení nových technologií a dostatečným výzkumně-vývojovým zázemím na to vymyslet, jak tuny mořského smetí proměnit na zářící nové boty.

Plán Parley
Cyrill Gutsch, zakladatel firmy Parley, sám uznává, že jeho plán – sbírat plastové smetí z oceánů, recyklovat je a prodávat kreativním společnostem, které z něj udělají nové, zajímavé a chtěné produkty – je odvážný až troufalý. Když po letech práce jako produktový poradce společnost založil, zjistil, že nadchnout lidi pro ochranu oceánů je nelehké. „Lidé prostě nevěří, že by oceány mohly být tak zranitelné,“ říká Gutsch.

Když hledal způsob, jak naléhavost ochrany oceánů přiblížit spotřebitelům, došel k jasnému závěru – potřebuje reprezentativní materiál. Plast! Ten je hmatatelnější, viditelnější a snadněji kvantifikovatelný než například uhlíkové emise. A se správnou technologií dokážete proměnit „starý, špatný“ plast na „nový a dobrý“. Neboli na něco, co si zákazníci rádi koupí. Například běžeckou botu Adidas.

boty1

Parley navazuje partnerství s malými zeměmi, jejichž ekonomiky jsou obzvláště citlivé na znečištění moře. První byly Maledivy a nejnovějšími přírůstky jsou Grenada a Jamajka. V těchto zemích se zástupci Parley setkávají s vlastníky rybolovných společností a podnikateli v cestovním ruchu, aby společně čistili pobřeží od plastového odpadu. Ten přetřídí, přemění na pelety a v posledním kroku materiál prodávají oděvním společnostem jako Adidas či G. Star Raw nebo nejnověji newyorské Parsons School of Design.

V budoucnu by Gutsch rád viděl recyklovaný plast coby materiál, po kterém budou sahat lidé přirozeně. Mezitím zelenkavou hmotu budete moci spatřit na nohách pár vzácných jedinců, pravděpodobně i fotbalové hvězdy Zinedina Zidaneho, jenž Parley for the Oceans podporuje. Limitovaná edice bot Adidas x Parley je pouze začátek. Gigant na poli sportovních oděvů nás láká na druhou polovinu roku, kdy by měl být recyklovaný mořský plast uveden i do dalších produktových řad.