Skupina leteckých společností z Evropy a ze Spojených států žaluje nizozemskou vládu za její rozhodnutí omezit kvůli škodlivým emisím provoz na mezinárodním letišti Schiphol v Amsterodamu, jednom z největších v Evropě. Ve společném sdělení v pátek uvedly, že hladinu emisí i hluku jsou schopny snížit, aniž by musely omezovat spoje.

„Letiště Schiphol významně přispívá k nizozemské ekonomice a přímo i nepřímo poskytuje více než 100 tisíc pracovních míst. Letiště každoročně využívají miliony lidí z celého Nizozemska k obchodním cestám, dovolené, rodinným návštěvám nebo studiu, díky své mezinárodní síti je letiště atraktivní pro zahraniční společnosti, které se chtějí v Nizozemsku usadit,“ píše se ve sdělení.

Vláda má v úmyslu snížit kapacitu letiště z 500 tisíc na 460 tisíc letů ročně, konečný cíl do roku 2024 je dostat se na 440 tisíc letů za rok. Aerolinky považují rozhodnutí vlády za jednostranné, unáhlené a nepochopitelné. Žalobu na vládu iniciovala nizozemská vlajková letecká společnost KLM. Ta uvedla, že má podporu mateřské skupiny Air France-KLM i dalších aerolinek spadajících do skupiny.

Vedle nízkonákladové letecké společnosti EasyJet z Británie žalobu podpořily také letecké společnosti Corendon, TUI či americké aerolinky Delta Air Lines.

KLM uvedla, že letecké společnosti už provedly mnohamiliardové investice, aby splnily krátkodobé i dlouhodobé cíle v souladu se svými vlastními plány na snížení uhlíkových emisí i snahou vlád zajistit čistší životní prostředí. „Kromě negativního dopadu na nizozemskou ekonomiku by snížení kapacity výrazně omezilo možnosti cestování a spojení pro spotřebitele,“ stojí ve společném prohlášení.

Letecké společnosti trvají na tom, že vedle porušení vnitrostátních, evropských a mezinárodních právních předpisů je rozhodnutí nizozemské vlády zbytečné, škodlivé a postrádá řádné odůvodnění. Letecký průmysl už podle nich dosahuje významných výsledků, pokud jde o snižování emisí CO2 a snižování hladiny hluku.