Americká ratingová agentura Moody’s zhoršila výhled ratingu Maďarska ze stabilního na negativní. Obává se, že země ztratí přístup k miliardám z evropských fondů. Také podle ní hrozí, že Budapešť před parlamentními volbami zvýší výdaje, což se negativně odrazí na státních financích, které se už nyní vyvíjejí nepříznivě. Moody’s o tom v pátek 29. listopadu informovala na svém webu. Hlavní rating zůstává na stupni Baa2.

Maďarský premiér Viktor Orbán čelí před volbami plánovanými na rok 2026 největšímu ohrožení své čtrnáct let trvající vlády, uvedla agentura Reuters. V průzkumech veřejného mínění se prosazuje opoziční nováček. Předseda vlády v říjnu obvinil exekutivu Evropské unie, že se snaží svrhnout jeho pravicovou vládu.

„Pokud maďarské instituce nebudou schopny nebo ochotny splnit zbývající podmínky stanovené EU pro uvolnění jejích prostředků, může Maďarsko nakonec přijít o značnou část dotací a levných úvěrů,“ uvedla Moody’s.

Dodala, že úvěrový rating Maďarska by mohla snížit v případě dalšího výrazného zpoždění dohody s EU ohledně fondů nebo v případě, že by se objevily známky zvratu fiskální konsolidace a výrazně slabšího růstu, než se očekávalo.

„Negativní výhled signalizuje, že v nejbližší době pravděpodobně nedojde ke zvýšení ratingu. Výhled se pravděpodobně vrátí na stabilní, pokud se výrazně a trvale zlepší vztahy s EU,“ uvedla ratingová agentura.

Maďarské ministerstvo hospodářství uvádí, že země je odhodlána snížit svůj fiskální deficit i veřejný dluh, který je teď největší ve střední Evropě. Ministerstvo potvrdilo, že cílem na příští rok je snížit rozpočtový deficit na 3,7 procenta hrubého domácího produktu.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.