Notebook, nebo laptop? Dvě nová, umělou inteligencí nabitá zařízení, kombinují výhody obou, přidávají slušnou porci technologického upgradu, větší výdrž i výkon nebo virtuálního asistenta na jedno kliknutí.  Surface Pro 10, který je notebookem a laptopem v jednom, i Surface Laptop 6 nabízí všechno, co od nich potřebujete v byznysu i na cestách. A zapojení AI už  „jen“ oba pracanty vystřelí mezi špičku. 

Začněme asi tou vůbec nejzásadnější novinkou, která se týká obou nových modelů. Je jí výbava procesorem Intel Core Ultra, který kromě vyššího výkonu a efektivity zajišťuje i lepší výdrž baterie. To zařízení dokazují hlavně při úlohách, kdy využívají umělou inteligenci, ale samozřejmě i při běžné práci.  

Právě na využití AI se vývojáři u obou nových zařízení soustředili víc než kdy předtím. Funkci Copilot, která funguje jako váš chytrý virtuální asistent a je zabudovaná do všech Microsoft 365 aplikací, které denně používáte k práci, přidali tvůrci přímo do klávesnice. Nově tedy stačí jedno kliknutí a Copilot vám odpovídá na jakékoli dotazy, pomáhá s úpravou textu ve Wordu, s analytikou tabulek v Excelu nebo s vylepšením prezentace v PowerPointu. 

Cool design a gramáž pro nomády i do officu

Nový Surface Pro 10 pokračuje v tradici Microsoftu vyrábět všestranná 2 v 1 zařízení, která stírají hranice mezi tablety a notebooky. Stejně jako jeho předchůdce můžete i letošní novinku pohodlně využít v kanceláři i s klávesnicí jako laptop, nebo si ho přizpůsobit práci třeba při cestování, odejmout klávesnici a používat jako tablet.

Pokud byste porovnali loňský a letošní model s ambicí najít větší designové změny, na první pohled jich mnoho nenajdete. Letošní novinka si ale zachovává elegantní design a tenké provedení, které oceníte při manipulaci zařízení, cestování i práci v terénu. Je prostě lehký a cool.

Displej je vrcholem řady Surface Pro s živými barvami a vynikající odezvou na dotyk. Šikovnou novinkou je antireflexní vrstva, která nijak nebrání ovládání displeje dotykem nebo perem, a zároveň eliminuje odraz světla na stropě v kanceláři nebo slunce při využití venku. 

Nabušený hardware, top kamera a 5G připojení

Surface Pro 10 dostalo novou Ultrawide Studio Cameru s ultraširokým záběrem, která dokáže nahrávat v rozlišení 1440p při zorném poli 114 stupňů. Žádný laptop nebo zařízení 2 v 1 od Microsoftu takhle kvalitní webkameru ještě nikdy nedostaly, takže jestli jsou video schůzky nedílnou součástí vaší každodenní agendy, tohle vylepšení se bude určitě hodit i vám. 

Spolu s vlastností využití v terénu samozřejmě přichází i otázka připojení k internetu a na to tvůrci mysleli taky. Microsoft poprvé nabízí Surface Pro vybavený procesorem Intel s podporou 5G, což je funkce, která byla dříve omezená na zařízení poháněná procesorem Qualcomm SQ3. S touhle novinkou už tím pádem můžete být připojeni k nejrychlejšímu internetu odkudkoli. 

V neposlední řadě stojí za zmínku i vylepšená ochrana dat, která se obzvlášť při firemním využití může rozhodně hodit. Surface Pro 10 obsahuje čtečku NFC pro podporu bezpečnostních klíčů a dalších nástrojů pro ověřování bez použití hesla.

Dvakrát rychlejší Laptop 6 

Tenký, lehký a minimalistický notebook. Tak by se dala třemi přívlastky popsat novinka Surface Laptop 6, který svými vylepšeními neohromí o nic méně než novinka Surface Pro 10. 

I tady se kladl důraz na nabušenou výbavu. Spolu s nejnovějším procesorem Intel a dostatečnou pamětí RAM i rychlým úložištěm SSD, počítač snadno zvládá multitasking a bez problémů si poradí i s náročnějšími aplikacemi. Můžete upravovat fotky, pracovat na prezentaci a u toho sledovat film, Laptop 6 si s tím snadno poradí. Dokonce by měl být až dvakrát rychlejší než předchozí „pětka“. 

Dva dny bez nabíječky

Na co se asi všichni často díváme u výběru zařízení, je výdrž baterie. Tady model slibuje dodání šťávy až devatenáct hodin v kuse, takže nabíječku můžete s čistým svědomím nechat doma klidně dva dny. V kombinaci s lehkou a přenosnou konstrukcí notebooku je i tahle novinka ideální pro ty, kteří jsou často na cestách. 

Novince nechybí dotykový displej PixelSense uzpůsobený pro dotykové ovládání. Vysoké rozlišení a živé barvy oceníte při práci na jakémkoli projektu, stejně jako antireflexní a adaptivní barevnou technologii, která pomáhá jasně vidět obsah na obrazovce v téměř jakémkoli světelném prostředí a snižuje odrazy až o padesát procent.

QR servisák v permanenci

Čím se Microsoft u obou novinek pyšní, je jejich lepší opravitelnost a servisovatelnost. Obě jsou vytvořeny tak, abyste je mohli sami rozebrat a pomocí QR kódu na vnitřních součástech vyhledat návod na opravu konkrétního problému. Vizuální identifikátory zase slouží pro lepší identifikaci šroubků a typů ovladačů.

Svůj závazek k větší udržitelnosti Microsoft dokazuje i tím, že na výrobu obou zařízení využil nejvíce recyklovaného obsahu v historii.