S výsledkovou sezonou víceméně ve zpětném zrcátku je čas na malou rekapitulaci. Před měsícem jsem psal, že investoři nechali v rámci kvalitní AI party zisky daleko za sebou a je nyní na společnostech, zda dokážou splnit očekávání. No a světe div se, nedokázaly.
Agregovaně dopadla sezona pro index S&P 500 ještě celkem dobře. Osmiprocentní překvapení na čistém zisku na akcii bylo nejvyšší za posledních šest kvartálů a tržby konzistentně pozitivně překvapují od konce roku 2021.
Je to i zásluha ekonomiky, která si díky odvážnému spotřebiteli drží dobré tempo růstu, i když ten nyní upřednostňuje služby a zážitky před zbožím a majetkem. Nečekaně potěšily navíc úplně všechny hlavní sektory indexu.
Na druhou stranu agregovaně klesl čistý zisk meziročně o sedm procent – hlavně kvůli energetickému a těžařskému sektoru, bojujícím s extrémně vysokou srovnávací základnou loňského roku. Pro index jako takový jde o třetí pokles čistého zisku v řadě, což je úsměvné, když si vezmeme, kam se za poslední půlrok posunula jeho hodnota.
Obrázek není přesvědčivý, ani když se podíváme na největší tahouny. Tesla, Microsoft i Apple doručily rozumná čísla i výhledy, což ale investorům na takto vysokých valuacích pochopitelně nestačilo. Reakce akcií byla tudíž ukázková a všechny tři případy šly po výsledcích dolů.
Naopak Amazon, Alphabet a Meta Platforms, u nichž byla očekávání mnohem níž, reagovaly na uspokojivá čísla pozitivně. Nás asi nejvíc potěšil Amazon, který potvrdil naše slova, že když začne sekat náklady, reakce na provozním zisku bude silná a okamžitá.
Zároveň nám ale Big Tech svými výsledky ukázal, že jako skupina rozhodně nepatří do starého investičního železa. V únoru jsem zde připomínal, že já sám bych jej rozhodně nezatracoval, protože s velkou pravděpodobností má v rukávu ukrytých pár es.
Jeho čísla navíc poskytla obrázek o ekonomice, ve které s odkladem recese zrychlují korporátní výdaje (reklama a IT), ale zpomaluje koncový spotřebitel (PC trh a osobní elektronika).
Ze statečné sedmičky tak zbývá Nvidie, jejíž výsledky za první letošní kvartál poskytly horečce kolem umělé inteligence zatím poslední nohu. A poměrně zaslouženě, jelikož tehdejší výhled na tento kvartál byl skutečně dechberoucí a vyslal signál, že minimálně pro hardwarovou stranu už jazykové modely přinesly nové cash flow.
Jak ale Nvidia naposledy dala, tak má potenciál nyní vzít. Pokud její další výhled nebude kreslit alespoň dvanáct miliard dolarů tržeb (současný konsenzus trhu na další kvartál), může z této AI rally vypustit značnou část vzduchu.
Částečně to vidíme již teď na nejspekulativnějších společnostech. Palantir, který mezi květnem a červnovým vrcholem přidal 180 procent, se po uspokojivých číslech a mírně zlepšeném výhledu propadl o zhruba dvacet.
Upstart, fintech údajně využívající umělou inteligenci k posuzování úrokového rizika, si od května udělal nepochopitelný 450procentní výlet směrem vzhůru na klesajících tržbách a prohlubující se ztrátě. Většina z něho je ale nyní pryč.
Věc se má jednoduše tak, že na softwarové straně se zatím pozitivní dopad na cash flow z AI produktů moc neprojevil.
Dobrým příkladem je Microsoft, u něhož tržby z vyhledávače Bing ověnčeného ChatGPT schopnostmi rostou pořád nezměněným tempem a k růstu cloudového byznysu Azure přihodil ChatGPT jen dvě p.b. z šestadvaceti – a příští kvartál bude dle výhledu managementu podobný.
Jsme tudíž v situaci, kdy se investoři konečně konfrontují s faktem, že na příslibu budoucího cash flow z AI zatím nemůžou ocenit index S&P 500 na devatenáctinásobek čistých zisků na akcii (známé P/E).
Valuace se sice lehounce uklidnila díky vyšším očekáváním pro čistý zisk na akcii (od začátku roku plus čtyři procenta) a mírnému poklesu samotné hodnoty indexu, avšak na zmíněné devatenáctinásobné úrovni zůstává prohibitivně vysoká. Obzvlášť se sazbami na 5,5 procenta nás na nová historická maxima nedostane ani umělá inteligence.
Autor je akciovým analytikem Patria Finance.