A teď na rovinu – kdo z vás si myslel, že už v roce 2017 budou na trhu běžně dostupná létající auta? Bohužel nejsou, a tak dál ztrácíme drahocenný čas v dopravních zácpách bez možnosti úniku. Změna už je ale na obzoru, a to nejenom díky slovenskému Aeromobilu, ale už i francouzskému výrobci letadel Airbus.

Ten totiž plánuje do konce tohoto roku otestovat první automaticky ovládané osobní létající auto, píše server Highsnobiety. Za cíl si logicky klade zredukovat stále narůstající silniční dopravu, především v ulicích velkoměst.

Výkonný ředitel skupiny Tom Enders uvedl, že „před sto lety se městská doprava ubírala pod zem, nyní máme takové technické možnosti, že je načase vrhnout se do prostoru nad zemí“.

Čtěte také: Dopravní dron za miliony má vozit lidi. Teď čeká na své ano

Projekt je zatím ve fázi experimentování, přesto ho letecká společnost bere s veškerou vážností. Airbus si je totiž vědom faktu, že pokud by v této oblasti zaspal, konkurence by ho z trhu rychle vytlačila.

Airbus momentálně investuje velké peníze do vývoje samořídících technologií a umělé inteligence, což doufejme povede k vytvoření celé flotily létajících aut. Pokud by tohoto cíle bylo úspěšně dosaženo, vedlo by to k velkým změnám nejen v dopravě, ale také v plánování a rozvoji měst, v nichž by tak klesala potřeba mostů i samotných silnic.

Čtěte také: U kniplu „velryby“. Když letadlo za miliardy pilotuje Čech z Dubaje

Projekt s pracovním názvem Vahana má za cíl dopravovat jednotlivce v dopravním prostředku podobném helikoptéře a místo v něm si bude možné zarezervovat dopředu, prostřednictvím mobilní aplikace ve stylu Uberu.

„Drony v dnešních dnech létají všude a létající auta jsou v podstatě to samé, jen o úroveň výš. Myslím, že se můžeme těšit na opravdu zajímavé věci. Mohl by to být začátek personalizované dopravy,“ nechal se slyšet Enders.