skip to main content
Byznys

Akcie Avastu nabraly směr vzhůru. Přes noc si připsaly patnáct procent

Zájem softwarové společnosti NortonLifeLock o převzetí českého konkurenta Avast nemohly akciové trhy nechat bez odezvy. Není divu, současná jednání naznačují, že je na obzoru obchod, který nemá v novodobé české historii obdoby.

Pozitivní nálada panuje jak v Praze, tak i v Londýně, kde se akcie Avastu obchodují od roku 2018. Jejich hodnota přes noc vyskočila o téměř patnáct procent nad 172 korun za akcii. Ještě včera přitom Avast zavíral mírně nad 150 korunami.

Reklama

Akcie Avastu, za kterým stojí miliardáři Pavel Baudiš a Eduard Kučera, se tak pohybují nejvýš od loňského léta, kdy se společnost zařadila do prestižního indexu FTSE 100 – tedy mezi sto největších firem na londýnské burze. Svého vrcholu dosáhly v srpnu 2020, kdy se jedna akcie obchodovala za rovných šest liber – tedy zhruba 180 korun.

Reklama

Avast ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že pokud se transakce uskuteční, bude kupní cena uhrazena kombinací hotovosti a akcií. Upozornil však, že není jisté, zda se podaří dohody o převzetí dosáhnout. NortonLifeLock by měl pevnou nabídku na převzetí Avastu odevzdat do 11. srpna.

Deník The Wall Street Journal hodnotu transakce odhadl na více než osm miliard dolarů (zhruba 173 miliard korun). Analytici ze společnosti Berenberg nicméně uvedli, že z hlediska akcionářů Avastu by bylo spravedlivé podnik ohodnotit nejméně na deset miliard dolarů. Upozornili, že hodnotu podniku mimo jiné podporuje například vzestup počtu kybernetických útoků.

Pavel Baudiš

  • Majetek v hodnotě 51,0 mld. Kč
  • 6. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Eduard Kučera

  • Majetek v hodnotě 29,0 mld. Kč
  • 8. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Reklama
Reklama