skip to main content
Breaking News

Akcie Evergrande dnes prudce rostly. Přesto se Čína se připravuje na její krach

Akcie problémové čínské developerské společnosti China Evergrande dnes na burze v Hongkongu prudce posílily. Investory uklidnilo, že se krachem ohrožené firmě, která dluží přes 300 miliard dolarů (6,5 bilionu korun), podařilo dohodnout s čínskými majiteli dluhopisů. Píše o tom internetový portál britské BBC.

Hodnota cenných papírů si dnes po otevření burzy připisovaly až 32 procent, což byl jejich nejvyšší jednodenní zisk od uvedení na burzu v roce 2009. Poté část zisku smazaly a obchodování zakončily posíleny o 17,6 procenta. Zisky si připisovaly i jiné realitní společnosti.

Reklama

Vzhledem k obtížím Evergrande se sháněním peněz na plnění jejích závazků už akcie letos ztratily více než 80 procent. Ve středu, kdy byla dohoda oznámena, byla hongkongská burza zavřená.

Někteří analytici varují, že pád tak velkého a silně zadluženého developera by mohl mít zásadní dopad na čínskou ekonomiku, který by se mohl rozšířit na globální finanční systém. Čeká se na to, do jaké míry se v záchraně Evergrande bude angažovat čínská vláda.

Reklama

„Je příliš brzy na to, abychom řekli, zda je to jen krátký oddech, nebo to znamená, že se pracuje na záchranném plánu,“ cituje BBC ředitele Institutu pro studie rozvíjejících se trhů na Hongkongské univerzitě Donalda Lowa.

A varovné známky se už objevují. Druhý největší akcionář Evergrande, společnost Chinese Estates Holdings, oznámil, že prodal podíl ve firmě za 32 milionů dolarů a plánuje se z ní zcela stáhnout. Podle agentury Reuters to vyplývá z jeho sdělení pro správce hongkongské burzy.

Podle společnosti Refinitiv Eikon vlastnila Chinese Estates Holdings k 10. září v Evergrande podíl 6,5 procenta.

Reklama
Reklama