Moderní investiční platformy a aplikace umožňují jednoduchý a rychlý nákup téměř čehokoli, od akcií a kryptoměn až po alternativy. Je ale důležité, abyste produktu, do kterého investujete, alespoň v základní míře rozuměli a chápali, jak se jeho hodnota může vyvíjet a co jsou hlavní rizika. Jinak snadno podlehnete emocím a s vidinou rychlého zbohatnutí můžete naletět nesmyslným nabídkám nereálného výnosu.

ETF

Exchange traded fund neboli burzovně obchodovatelný fond je balíček aktiv složený například z akcií, dluhopisů nebo komodit. Můžou ho tvořit akcie různých firem ve vymezeném odvětví, regionu nebo užším sektoru.

Drtivá většina ETF jsou fondy pasivní, složením kopírují vybraný burzovní index. Když si pro začátek s investováním zvolíte ETF fond vázaný na určitý index, váš výnos bude z dlouhodobého hlediska s vysokou pravděpodobností vyšší, než kdybyste si po zdlouhavých analýzách nakoupili akcie několika zdánlivě slibných firem. Výrazně snižujete riziko kolísání hodnoty investice kvůli nečekanému propadu jedné firmy, naopak těžíte z růstu celého trhu.

Pasivní správa investic navíc dlouhodobě překonává výnosy aktivně řízených portfolií a i míra diverzifikace je u ETF vyšší než u běžných podílových fondů. Investicí do ETF získáte podíl na všech akciích v něm obsažených, a to s nižším kapitálem i náklady. Například na Portu se dá díky frakčním podílům do ETF investovat už od tisíce korun. K tomu máte záruku odborně složeného portfolia odpovídajícího vašemu individuálnímu investičnímu profilu a horizontu.

Americké akcie

Americký trh je nejvyspělejší a za posledních sto let rostl v průměru o 12 %. Dobrou volbou je investice do indexu – například nejznámějšího S&P 500, který sleduje vývoj amerického trhu prostřednictvím podílu na akciích 500 největších firem obchodovaných na burze v USA.

Do indexů se dá jednoduše investovat právě prostřednictvím ETF. Takové fondy na index S&P 500 nabízejí společnosti State Street (SPY), iShares (IVV) či Vanguard (VOO), přičemž SPY spravuje největší objem peněz a má i bezkonkurenční likviditu.

Problém je, že všem třem zmíněným ETF chybí pro distribuci v Evropě potřebná dokumentace. Přesto je v Česku možné do SPY investovat – v klientských portfoliích Portu je zařazen a podle rizikového profilu investora zaujímá mezi 17 až 56 procent celkové hodnoty portfolia. Složení a správa investice je plně v rukou portfolio manažera, a potřeba poskytovat dokumentaci tak odpadá.

Do indexu S&P 500 můžete investovat, i když se rozhodnete složit si strategii sami. V Portu je k dispozici „evropská obdoba“ amerického IVV, kterou je však možné volně distribuovat. ETF s označením CSPX se obchoduje na londýnské burze v dolarech.

S tím, jak i Evropě rostou objemy peněz ve správě ETF, lze dnes již považovat americké a evropské ETF kvalitou a výkonností víceméně srovnatelné.

Nemovitosti, dluhopisy, private equity

Moderní online platformy nabízejí zkušenějším investorům také možnost sestavit si a následně řídit vlastní investiční strategie. Vsadit můžete třeba na index Nasdaq 100, ale nejen na americké akcie. Na výběr jsou instrumenty zacílené na akcie rozvojových zemí, akcie evropské, asijské nebo třeba jen japonské. Stejně tak můžete prostřednictvím vybraných ETF investovat do dluhopisů, ať už to budou globální protiinflační dluhopisy rozvinutých zemí, nebo rizikovější a také často výnosnější dluhopisy vydané v zemích rozvojových.

Investovat se dá i do akcií globálních či evropských společností, jejichž hlavní příjem plyne z prodeje nebo pronájmu rezidenčních a komerčních nemovitostí. A do portfolia si můžete zařadit i instrument umožňující investici do sektoru private equity. Ten je sice velmi rizikový, na druhou stranu nabízí vysoký potenciál zhodnocení.

Výhodou výběru instrumentů přes online investiční platformy je, že máte k dispozici jen prověřenou nabídku. Nelikvidní nebo příliš rizikové instrumenty tam nenajdete.

Elektromobilita, zlato, robotika, udržitelnost

Věříte trendy sektorům – elektromobilitě, biotechnologiím či automatizaci? Chcete investovat do sociálně odpovědných projektů a čisté energie? I takové akcie si můžete do své online investice zařadit. V nabídce Portu jsou tematické investice do koše společností, které se zaměřují na různé obory.

A investovat můžete i do zlata nebo jiných komodit. Například diverzifikované komoditní ETF švýcarské UBS umožňuje investici do 29 komodit – od pohonných hmot přes industriální a drahé kovy po zemědělské plodiny a hospodářská zvířata. Investujete tak současně do ropy, mědi, zinku, zlata, stříbra, sóji, cukru nebo skotu, což může být zajímavý doplněk pro diverzifikaci vaší strategie.

Obrazy, šperky, whiskey, auta

Chcete si rozšířit portfolio i o nějakou cool věcičku a cítit se jako milionáři? Co třeba obraz Františka Kupky, pár sudů irské investiční whiskey, africké rubíny nebo Porsche 356 Speedster z 50. let? Že na to nemáte?

Online investiční galerie Portu Gallery dává drobným investorům unikátní možnost investice do sběratelských předmětů. Nekoupíte si celý sud investiční whiskey ani celého veterána, ale investujete do podílu. Stačí vám na to klidně jediná koruna.

Hodnota sběratelských nebo uměleckých předměty mnohdy roste rychleji než akcie, navíc jsou všechny aktiva Portu Gallery vybírána a prověřována týmem expertů a po nákupu jsou pojištěna, profesionálně udržována a monitorována 24/7.

Krypto

Investování do kryptoměn je vysoce rizikové, což vývoj posledních měsíců naplno ukázal a řada držitelů bitcoinu si ještě teď rve vlasy. Než se do takové investice pustíte, dobře zvažte, zda fakt chcete nést riziko, že spadnete až na nulu. A rozhodně do kryptoměn neinvestujte významnou část majetku.

Portu Crypto umožňuje jednoduchý nákup kryptoměn skrz instrumenty obchodované na regulovaných evropských burzách. Vše z jednoho místa – společně s ostatními vašimi ETF investicemi.

Investovat je možné od tisícovky a kryptoměny jsou pak bezpečně uloženy. Investici si klidně poskládáte sami, na výběr máte z nejznámějších kryptoměn a nebo z košů, kde máte několik kryptoměn v rámci jednoho instrumentu. 

Největší předností je daňové osvobození. Můžete totiž využít časový a hodnotový test, po jejichž splnění budou vaše příjmy osvobozeny od daně. Přímé investice do kryptoměn to neumožňují a zisk je třeba danit vždy.

Každopádně Portu Crypto není určena pro krátkodobé spekulace, ale spíš se hodí pro pasivní dlouhodobé investování jako doplněk k diverzifikaci investičního portfolia.

Mimořádné příležitosti

Lákají vás mimořádné investice, které se vymykají z nabídky tradičních produktů pro širší veřejnost. Můžete si vybrat ze speciáních příležitostí, které vybírá Portu a její mateřská investiční společnost WOOD & Company a také se na nich často sama investičně podílí. 

Přes opPORTUnity se dá investovat třeba do IPO na trhu START pražské burzy. Aktuálně do sítě restaurací Pizza Coloseum. Dříve to byla lékárénská síť Pilulka nebo společnost FIXED.zone Kromě akcií platforma nabízí i investice do dluhopisů pojišťovny Direct nebo do investičního certifikátu švýcarského výrobce unikátních chytrých hodinek Sequent s patentovaným systémem samonabíjení pohybem.

Investice na opPORTUnity ale nejsou pro každého. Vhodné jsou pro investory, kteří plánují horizont v řádu několika let, zalíbí se jim vybraný projekt a seznámí se s jeho detaily a principem. Minimální investice se pohybují od deseti tisíc korun.