Když jsme začátkem loňska s pomocí českých investorů a analytiků skládali investiční portfolio na příští dekádu, byli jsme plni optimismu. Rok 2022 byl však těžký pro většinu aktiv, akcií nevyjímaje. Válka na Ukrajině, rostoucí inflace i nejistota následovaná prudkým růstem sazeb stáhla valuace mnoha dříve nadějných titulů strmě dolů.
Poklesům nezbránily ani indexy, které za běžných okolností výkyvy a pády jednotlivých titulů dokážou vyrovnat. Ani ty loni nebyly v černých číslech – index S&P 500 klesl v průběhu roku o téměř dvacet procent, technologický Nasdaq, který se do roku 2022 zhodnotil za pět let o více než 1400 procent, klesl loni o třetinu své hodnoty.
I proto jsme naše investory a analytiky oslovili letos znovu. Zeptali jsme se jich, zda by do akcií, kterým věřili loni, investovali i dnes.
Tohle je pětice akciových titulů, do kterých investoři vkládají naděje, i když se loni propadly třeba i o desítky procent.
AIRBNB (ABNB)
Michal Semotan, J&T
Gamechanger ve sdíleném ubytování, ve kterém je podle Michala Semotana, portfolio manažera J&T Investiční společnosti, budoucnost. Titulu se paradoxně podařilo růst i během covidu, loni se však propady nevyhnuly ani jemu. Akcie tak byly začátkem ledna 2023 na polovičních hodnotách z ledna 2022.
„Akcie byly pod tlakem kvůli negativnímu sentimentu trhu a primárně byly trestány ty akcie, které zatím negenerují zisk, a jejichž valuaci je tak těžší uchopit. Nicméně čísla, která Airbnb předvedla z pohledu provozu v 2022, byla dle mého názoru velmi dobrá,“ věří Michal Semotan.
Podle portfolio manažera je tak pokles akcií Airbnb příležitost akcie přikoupit za nižší cenu. „Nadále se totiž domnívám, že Airbnb je platformou, která ve světě změnila cestování, a jejíž služby bude využívat stále více a více lidi. Je jasné, že dynamika nárůstu čísel nemůže být nadále tak vysoká, ale překlopení do černých čísel je otázka letoška, takže věřím, že akcie Airbnb jsou nadále perspektivní,“ míní.
Pokud by měl doporučit další akcie, které budou v příštích deseti letech zajímavé, byl by to podle něj těžař a zpracovatel uranu společnost Cameco a na evropském trhu jsou pak prý zajímavě naceněny společnosti v realitním sektoru. „Ty prošly v 2022 velkou korekcí a přijdou nám investičně zajímavé, konkrétně například Vonovia či CTP,“ uzavírá Michal Semotan.
THE WALT DISNEY COMPANY (DIS)
Jaroslav Vybíral, ČSOB
Vstupy na nové trhy (včetně toho českého), staronový CEO, rekordní trhák Avatar, jehož tržby překonaly hranici dvou miliard dolarů. Přes všechny úspěchy však Walt Disney Company meziročně ztratila kolem čtyřiceti procent. Podle Jaroslava Vybírala, hlavního stratéga ČSOB Asset Management, je nicméně kolébka Mickeyho Mouse stále sázka na jistotu.
„Pro dlouhodobého investora je totiž důležitější pohled na vývoj hospodaření firmy. To se v tomto případě dělí na dvě linie – parky a média, zde hlavně streaming,“ vysvětluje Vybíral. „Byť pandemie loni úplně neskončila, návštěvnost Disneyho parků byla rekordní. Navíc jde o jedinečná aktiva, jejichž úspěch již není možné pro nové konkurenty zopakovat, a to z důvodu dnešních cen pozemků okolo měst a jejich dostupnosti,“ dodává.
Stejně slibnou budoucnost má podle něj i streamingová odnož byznysu. „Jde o jednoznačný zábavní trend budoucnosti, i když v současnosti ztrátový. Disney+ již posbíral 164 milionů globálních předplatitelů, což je jednoznačný úspěch, akcionáři si na své zisky však musejí počkat,“ říká Vybíral.
Streaming je podle něj složitá disciplína pro všechny firmy, které se v tomto segmentu snaží prosadit. „Jediný Netflix, jehož akcie na tom byly loni mimochodem ještě hůř, dokáže provozovat své podnikání s vysokými kladnými maržemi, ostatní hráči jsou ve větších či menších ztrátách. Odvětví čeká konsolidace a přežijí jen ti nejsilnější,“ myslí si Vybíral.
ROBLOX (RBLX)
Jan Šmíd, Verdi Capital
Trend virtuální a rozšířené reality má v příštích letech jen nabírat na síle. Herní platforma Roblox navíc do virtuálního vesmíru přináší zajímavý mix oblíbené videohry a sociální sítě. Nadějný titul však za loňský rok ztratil více než sedmdesát procent.
„Situace se ve světě za poslední rok rapidně změnila. Vysoká inflace, válka na Ukrajině a především přechod amerického Fedu od expanzivní k restriktivní politice byly hlavními důvody poklesu akciových trhů. Významný propad akcie společnosti Roblox byl dán i tím, že se jedná o rizikovější aktivum z hlediska vyššího ocenění založeného na budoucím růstu,“ vysvětluje Jan Šmíd, analytik Verdi Capital.
Roblox je však podle něj jednou z prvních platforem, která skutečně zachycuje pocit virtuálního světa, ať už jde o funkce sociálních sítí ve hře, realistickou ekonomiku a tržiště, nebo neustálé podvědomé reklamy.
Z dlouhodobého hlediska jsou podle analytika gaming a rozšířená realita zajímavé trendy, které podpoří i cenu akcie. „Je však třeba říct, že jde o růstové akcie, tedy společnost závislou na kupní síle spotřebitelů. Aby se její trend pozitivně obrátil, potřebuje, aby zejména americký Fed přestal s kvantitativním utahováním a zvedáním úrokových sazeb,“ vysvětluje Šmíd.
Z krátkodobějšího hlediska pak podle něj mohou být zajímavá odvětví, jako je sektor komodit, například měď, zemní plyn nebo ropa, bezpečnostní sektor či firmy, které se zabývají kybernetickou bezpečností.
SPDR S&P BIOTECH ETF (XBI US)
Ján Hájek, Top Stocks
Biotechnologický sektor v minulých letech procházel velkou korekcí. S dalším vývojem léků se však podle Jana Hájka, manažera fondu Top Stocks, spadajícího pod Erste Asset Managementse, zájem investorů do několika málo let vrátí.
Zatím je ale situace jiná. Od prvního ledna loňského roku hodnota fondu XBI, který kopíruje index dvou stovek rovnoměrně navážených společností z biotechnologického sektoru, klesla o téměř třicet procent.
„Do určité míry kopíroval vývoj indexu Nasdaq, který poklesl o 32,5 procenta. Přibližně do poloviny června byl pod vlivem výprodeje v technologickém sektoru, protože trh primárně ovlivňovaly makroekonomické důvody. V druhé polovině roku se situace začala zlepšovat a do cen akcií se mnohem více promítal úspěšný vývoj v samotném sektoru, například mnoho klinických testů v průběhu loňského roku dopadlo velmi úspěšné,“ vysvětluje Jan Hájek.
„Od poloviny června vzrostl indexový fond XBI o 26 procent a výrazně překonal zhodnocení indexu S&P500 i indexu Nasdaq. Očekávám, že tento vývoj by měl pokračovat i v dalších letech a zhodnocení indexového fondu XBI by mělo mnohem více reflektovat dění v klinických testech a úspěšnou komercializaci nových léků,“ dodává. Indexový fond by proto v portfoliu držel i nadále.
ČEZ (CEZ)
Petr Bártek, Česká spořitelna
Akcie ČEZ si v době energetické krize, vedly relativně dobře, hodnota akcií klesla meziročně jen o nižší jednotky procent, i když o návratnosti investice se za loňský rok mluvit nedá. Podle Petra Bártka, vedoucího akciového analytika České spořitelny, patří titul do investičního portfolia i do budoucna.
„Při započítání dividend je návratnost titulu zhruba nulová a také v ostrém kontrastu s loňským prudkým růstem zisku. Důvod je jednoduchý, ČEZ se stal v době energetické krize obětním beránkem. I když v něm má stát vysoký sedmdesátiprocentní kontrolní podíl, rozhodl se ho masivně zdanit místo toho, aby si standardně vyplatil odpovídající dividendu,“ říká Petr Bártek, vedoucí akciový analytik České spořitelny.
ČEZ a české akcie obecně se podle něj navíc z politického pohledu a bezpečnostních rizik loni posunuly od západní Evropy výrazně na východ.
„Na příštích deset let vzhledem k probíhající snaze vlády o ovládnutí minimálně výrobní části firmy nelze výhled moc dobře odhadovat. Myslím ale, že pokud se bude stát chovat alespoň v tomto případě k ostatním akcionářům firmy férově, jedná se stále o zajímavou akcii. Když na burze zůstane portfolio obnovitelných zdrojů, distribuce a koncový prodej s energetickými službami, bude ČEZ stále dobrou sázkou na elektrifikaci a dekarbonizaci,“ myslí si Bártek.
Alternativou k akciím ČEZ může být podle vedoucího analytika například rakouská elektroenergetika Verbund. „Rakouský stát se chová vůči minoritám poměrně férově a firma má z dlouhodobého pohledu velké developerské portfolio obnovitelných zdrojů. Rizikem ovšem je snaha na úrovni Evropské unie rozdělit energetický trh na části. Je tak nutné pozorně sledovat vývoj regulace,“ uzavírá Petr Bártek.