Tento čtvrtek byl pro akcie Pilulky zřejmě nejlepším dnem od vstupu sítě lékáren na trh Start pražské burzy. Jejich cena poskočila o více než dvacet procent a nárůst pokračuje i během pátečního obchodování, kde si zatím připisují dalších dvacet.
Aktuální cena akcií téměř 300 korun za kus je však stále o polovinu nižší než během burzovního debutu z října 2020 a hluboko pod historickým maximem 1800 korun za kus z loňského ledna.
Ziskům z posledních dvou dnů předcházelo oznámení jednoho z největších akcionářů firmy o „kosmetickém“ nákupu stovky kusů akcií. „Rozhodl jsem se udělat první krůček k přikupování,“ napsal tento týden na sociální síti X spoluzakladatel firmy Martin Kasa.
Jeho vyjádření způsobilo v investičních kuloárech na síti X značné pozdvižení a vygenerovalo hromadu sarkastických komentářů. Šlo totiž skutečně o mizivé množství akcií, které nestojí ani za zmínku. Současně by ale nezkušené investory mohlo podobné vyjádření přesvědčit k nákupu.
„Tweetoval jsem, protože se mě několik lidí ptalo na základě oznámení transakce ČNB,“ vysvětloval Kasa, který od loňského převzetí sociální sítě Elonem Muskem omezil své příspěvky na minimum.
„Jde skutečně o kosmetický a symbolický krok. Vzhledem k tomu, že je ale Pilulka často v držení retailových investorů, kteří nedokážou příchozí informace kvalitně vyhodnocovat, může mít na akcie poměrně významný dopad,“ komentoval ve středu Kasův signál portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. A zdá se, že vývoj kurzu z posledních dvou dnů mu dává za pravdu.
„Obecně vnímám Pilulku právě jako titul pro retail – lehce uchopitelný a perspektivní investiční příběh, avšak s nepříliš uspokojivými fundamenty,“ říká Pfeiler.
Pilulce hrálo do karet pandemické nakopnutí celé e-commerce, po úspěšném vstupu na burzu cena akcií dál rychle rostla. Zlomilo se to až vloni v lednu a od té doby kurz až na občasná nadechnutí setrvale padá.
Zklamáním byly už loňské výsledky firmy, když Pilulka vykázala meziroční nárůst tržeb o pouhá dvě procenta a její hrubý zisk EBITDA se dostal do mírně záporných hodnot. Letošní čísla budou s největší pravděpodobností mnohem horší. Pilulka totiž odhaduje tržby 2,2 miliardy korun, zatímco loni to bylo 2,5 miliardy.
Management to zdůvodňuje útlumem celého e-commerce trhu a makroekonomickými faktory. V polovině roku Pilulka oznámila rozsáhlé úspory, které jí mají snížit roční náklady o téměř sto milionů korun. Propustí část zaměstnanců v Praze, Bratislavě a Bukurešti, omezí investice a rumunský trh zcela opustí.
S důvěrou investorů však zamávala také zvláštní komunikace vedení firmy z posledních měsíců. V tiskové zprávě vydané 28. června je Martin Kasa podepsaný u citace, která říká, že „rok 2023 bude nejúspěšnějším rokem v historii Pilulky, čemuž napovídá i první pololetí, kde skončíme okolo šesti procent nad tržbami loňského roku s optimistickým výhledem na druhé pololetí“.
Jaká byla realita? Ve výsledcích za první pololetí z 9. října firma sděluje, že v prvním pololetí tržby klesly na 1,12 miliardy korun v porovnání s přibližně 1,3 miliardy ve stejném období loni. Druhý spoluzakladatel firmy, bratr Martina Kasy Petr, tento výrazný rozdíl zdůvodnil „miskomunikací“.
Ve zprávě, která vyšla pár dní před koncem pololetí, totiž podle něj není započítáno ukončení spolupráce s poskytovatelem benefitních programů Benefit Plus. To se podle Petra Kasy podepíše na letošních tržbách Pilulky minusem v hodnotě zhruba 300 milionů korun. Spolupráce byla přitom ukončena už k prvnímu únoru letošního roku.
Takto zmatečná komunikace veřejně obchodované firmy může pro někoho zavánět i snahou o manipulaci s cenou akcií.
„Vyjádření z konce června lze při zpětném hodnocení označit za zavádějící. Vnímáme nicméně i to, že trh Start pražské burzy je určen pro firmy v ranější fázi vývoje, a tudíž s menší zkušeností s kapitálovými trhy, což se může odrážet i na komunikačních chybách,“ říká akciový analytik České spořitelny Jan Šafránek.
„Z našeho pohledu tu komunikaci vedení firmy odehrálo přinejmenším nešťastně,“ dodává hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Patria před dvěma týdny snížila cílovou cenu akcií Pilulky z 362 korun na 329 a změnila doporučení z redukovat na prodat. Česká národní banka, která má pod palcem regulaci tuzemského kapitálového trhu, zatím na dotaz Forbesu ohledně komunikaci Pilulky nereagovala.
„Bohužel k miskomunikaci došlo. Mrzí mě to o to víc, že mě pod to kolegové z PR oddělení podepsali. V rámci komunikace mezi PR a finančním oddělením jsme zavedli víc kontrolních mechanismů, aby k tomu v budoucnu již nemohlo dojít,“ říká Martin Kasa.
Dodává, že ke špatné komunikaci došlo až po druhém úpisu akcií z letošního června, a tudíž ji „nikdo nemůže vnímat jako účelovou“. Pilulka během červnového sekundárního úpisu vybrala od investorů přes 67 milionů korun, její ambice však byla mnohem vyšší, plánovala získat 212 až 260 milionů.