Jak s co nejmenšími škodami proplout další krizí, která nás v budoucnu čeká, ať chceme, nebo ne? Plán člena bankovní rady České národní banky Aleše Michla, který přednesl na konferenci Forbesu Lepší Česko, má jednoduchý název: Fond bohatství.
„Náš základní problém je, že jako národ jsme ještě pořád málo bohatí. Máme málo úspor a málo kapitálu,“ začal svůj vstup Michl, který připomněl, že česká ekonomika je v současnosti skoro deset procent pod růstovým trendem, který by se naplnil v případě, že by svět nezachvátila pandemie.
„Proto jsem stále velmi opatrný, co se týká zvyšování úrokových sazeb. Spíš bych ekonomice ordinoval stabilitu a klid, aby se uklidnily dodavatelské vztahy. Potom klesne i inflace, která v lednu možná přesáhne sedm procent a nikdo s tím nehne. Za rok touto dobou ale bude výrazně nižší, věřte mi,“ uvedl Michl.
Další podobně nečekaná krize ale může podle Michla v budoucnu kdykoliv přijít. „Abychom zase nebyli překvapení, musíme se bránit tak, že budeme mít vytvořené bohatství, protože státy, které přijdou do krize bohaté, se s takovou situací vypořádají mnohem lépe,“ vysvětlil Michl.
K vytvoření Fondu bohatství plánuje využít zisku České národní banky. Ta má obří rezervy, v ideálním případě generuje zisk a ten podle zákona může posílat do státního rozpočtu. Banka by takový fond zároveň zpravovala.
„Problém je ale ten, že ČNB je dlouhodobě v kumulativní ztrátě, takže se o zisk se společností dělit nemůže. Aby ho mohla vytvářet, musí investovat riskantněji,“ říká člen bankovní rady.
V současnosti má Česká národní banka polovinu aktiv v dluhopisech, necelou třetinu na vkladech u jiných centrálních bank, 12,5 procenta aktiv v akciích a třeba jen 0,3 procenta ve zlatě.
Aleš Michl má v plánu kolegy přesvědčit, že je potřeba aktiva spravovat jinak. Banka by tak podle něj měla dvacet až padesát procent aktiv držet v akciích. „Co potřebujeme, je méně aktiv uložených pouze v eurech. Když budeme mít méně eur a víc dolarů a ostatních měn, diverzifikujeme tím možná rizika,“ sdělil publiku.
Další, co je podle něj ještě potřeba, je držet víc zlata. Mnohem víc zlata. Česká národní banka má v současné době v sejfech necelých deset tun zlata. Podle Michla by bylo ideální mít alespoň dvě stě tun. „Zlato má nulovou korelaci k akciím. Akcie a zlato se vyvíjí nezávisle na sobě,“ vysvětlil Michl hlavní důvod, proč mnohem víc vsadit na drahý kov.
Takový mix má instituci zaručit zisk. Centrální banka by ho pak polovinu mohla směřovat do rezerv, druhou posílat státu. Stejně to probíhá v Německu nebo Švýcarsku. Právě švýcarská centrální banka tak v minulém roce do státního rozpočtu poslala 94 miliard korun. Německá centrální banka Bundesbank odvedla v roce 2020 do státního rozpočtu v přepočtu 153 miliard korun.
„Věřím, že v budoucnu, řekněme za sto let, by tento plán mohl státnímu rozpočtu vydělávat sto miliard korun ročně. To by mohla být naše cesta k větší svobodě. Při případné další krizi bychom se nemuseli tolik zadlužovat,“ uzavřel svůj výstup Aleš Michl.