Akcie ve Spojených státech v úterý posílily navzdory slabým údajům o spotřebitelské důvěře. Indexy Dow Jones a S&P 500 uzavřely obchodování na nových maximech. Díky rozsáhlému čínskému stimulačnímu balíčku byly hnací růstovou silou těžební společnosti. Na devizovém trhu oslaboval dolar.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,2 procenta a obchodování zakončil na 42 208,22 bodu.

Širší index S&P 500 vzrostl o čtvrt procenta na 5732,93 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,56 procenta na 18 074,52 bodu.

Ceny kovů dostaly impulz poté, co Čína, která je druhou největší světovou ekonomikou světa, představila největší stimulační opatření od pandemie nemoci covid-19, aby vytáhla ekonomiku z deflační krize.

Posílili těžaři mědi a lithia. Nahoru zamířily i akcie čínských firem obchodovaných ve Spojených státech, jako je Alibaba, která přidala 7,9 procenta.

Ztrátu 5,4 procenta naopak vykázaly akcie provozovatele platebních karet Visa. Reagovaly na žalobu amerického ministerstva spravedlnosti, která firmu viní z údajného porušování antimonopolních pravidel.

Na devizovém trhu dál oslaboval dolar. Americkou měnu táhla dolů data o pesimismu spotřebitelů ve Spojených státech. Díky oznámenému stimulu se naopak dařilo čínskému jüanu, který se vůči dolaru vyšplhal na 16měsíční maximum.

Kolem 22:00 SELČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,45 procenta na 100,40 bodu. Euro k dolaru posilovalo o 0,6 procenta na 1,1176 dolaru. Od japonského jenu dolar odepisoval 0,3 procenta na 143,23 jenu.