Americké akcie v pátek zpevnily. Přispěl k tomu pokles výnosu desetiletých dluhopisů americké vlády, který se během seance dotkl dvouměsíčního minima. Všechny tři hlavní akciové indexy za sebou mají tři ziskové týdny. Výroky představitelů americké centrální banky zamlžily výhled, že by centrální banka mohla začít snižovat úrokové sazby.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v pátek stoupl o 0,01 procenta a zakončil obchodování na 34 947,28 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 0,13 procenta na 4514,02 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,08 procenta na 14 125,48 bodu.

Michael Barr, který má ve Fedu na starosti dohled nad finančním sektorem, uvedl, že centrální banka je podle jeho názoru na vrcholu úrokových sazeb nebo v jeho blízkosti. Šéfka pobočky Fedu v San Francisku Mary Dalyová konstatovala, že centrální banka bude potřebovat další důkazy toho, že inflace klesá.

„Největším katalyzátorem pro akcie bylo to, že jsme se dostali na dvouměsíční minimum výnosů státních dluhopisů,“ řekl analytik Robert Phipps ze společnosti Per Stirling.

Na devizových trzích oslabil dolar. Americká měna je na cestě k jednomu z neprudších propadů ke koši měn v tomto roce. Japonský jen v kontextu narůstajících obav z oslabení globálního ekonomického výhledu naopak posiluje; poprvé za téměř dva týdny se obchoduje se pod hranicí 150 jenů za dolar.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce po 22:45 SEČ odepisoval půl procenta a pohyboval se kolem 103,853 bodu. Euro si k dolaru připisovalo půl procenta na 1,0910 dolarů. Dolar k japonskému jenu vykazoval pokles o 0,7 procenta na 149,65 jenu, euro vůči jenu ztrácelo 0,2 procenta a pohybovalo se kolem 163,27 jenu.