Amancio Ortega, geniální španělský maloobchodník a zakladatel módní značky Zara, ve středu přeskočil spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese na pozici nejbohatšího člověka planety. Akcie Ortegova Inditexu, mateřské společnosti značek Zara, Massimo Dutti a Pull&Bear, vyskočily o 2,5 procenta a Španělův osobní majetek navýšily o 1,7 miliardy dolarů. Ortegovo jmění tak nyní dosahuje 79,5 miliardy, Gatesův majetek se naproti tomu odhaduje na 78,5 miliardy.

Syn železničáře ze španělské La Coruñi je stejně samotářský jako bohatý. Než si založil vlastní byznys, kariéru vedoucí až na trůn boháčů odstartoval jako úředník ve svém domovském městě. Podnikat začal s méně než 100 dolary, když se ženou Rosalií Merou začal doma v obýváku vyrábět spodní prádlo a pyžama.

V roce 1975 se pár, který se nakonec rozvedl, rozhodl otevřít obchod se jménem Zara. O devět let později značka expandovala už do devíti lokalit po celém Španělsku a v roce 1984 Ortega otevřel logistické centrum s plochou tři čtvereční kilometry.

Na rozdíl od mnoha jiných maloobchodníků nespoléhal Inditex na reklamu. Místo toho dnes 80letý podnikatel všechny své prostředky věnoval do rozvoje firmy, ze které chtěl udělat nejefektivnější maloobchodní společnost světa. Když konkurenci jako Gap a H&M na začátku minulé dekády trvalo pět měsíců vymyslet design, vyrobit a distribuovat nové zboží, Zara toto všechno zvládla za tři týdny. To znamenalo, že Ortegova značka dokázala mnohem snáz reagovat na aktuální chutě spotřebitelů a taky dost ušetřila za velkosklady.

Čtěte také: 8 životních lekcí od nenápadného miliardáře Amancia Ortegy

Ortega poslal svou firmu na burzu v roce 2001 a ten stejný rok se poprvé objevil na seznamu Forbesu, který hodnotí nejbohatší lidi světa. Jeho tehdejší jmění bylo 6,6 miliardy dolarů. Zato Gatesův majetek se ve stejné době odhadoval na 58,7 miliardy.

V následujících dvou letech, kdy většinu miliardářů drtila krize, Ortega zbohatl o další 2,5 miliardy a stal se 25. nejbohatším člověkem. Stejný trik zopakoval o sedm let později – v době, kdy španělská ekonomika zmírala, Ortega osobně zbohatl o 39 miliard.

Ortega titul nejbohatší člověka poprvé získal v říjnu 2015, kdy akcie Inditexu dosáhly historického maxima a Ortegovo jmění zhodnotily na 80 miliard. Jenže kondice společnosti padla a Gates se zase jednou vrátil na trůn. Oba dva miliardáři si dost pravděpodobně budou i nadále své pozice vyměňovat v závislosti na pohybu cen akcií.

Nutno připomenout, že Gates za svůj život věnoval skoro 31 miliard v akciích i hotově své nadaci, a kdyby Američan nebyl tak obětavý filantrop, ani Ortega, ani nikdo jiný na této planetě by se nikdy jeho bohatství nedokázal ani přiblížit.