Donald Trump se v posledních měsících nechal mnohokrát slyšet, že akciové trhy čeká za Bidenova prezidenství pekelný scénář. Doslova by se podle Trumpových slov měly zhroutit.

Jenže minimálně historie vypráví jiný příběh. V oválné pracovně už od druhé světové války zasedlo třináct prezidentů, ale jen dva z nich za sebou nechali akciové trhy v červených číslech. A byli to mimochodem dva republikáni. Jinými slovy – Trumpova dramatická předpověď není zrovna pravděpodobná, tím spíše ne vinou demokratického prezidenta.

Když se navíc podíváte například na graf benchmarku S&P 500 a natáhnete ho optikou dlouhodobého investora, zjistíte, že akciím je vskutku celkem jedno, která z partají je zrovna u kormidla.

Vydání Forbesu Bible kapitalisty

„No rules, no game,“ říká s oblibou hvězdný český krizový manažer Václav Novák. Naráží tím na prostý fakt, že byznysu prospívají především předem jasná pravidla a předvídatelnost. A právě předvídatelnost je to, co si momentálně investorská i byznysová obec od Bidena slibují. 

Jistě, je tu třeba jeho ambice zvednout zdanění firem na 28 procent, což by určitě část zisku ukouslo i Wall Street. „Daně už jsou priced in,“ řekla ovšem přesně před týdnem Forbesu investorským žargonem Kateřina Zychová z Verdi Capital. Jinými slovy – případné zvýšení daňové zátěže je už podle ní do velké míry v cenách akcií zahrnuto.

Druhou věcí je, že se Bidenův plán na vyšší zdanění mnohem snadněji vysloví, než uskuteční. Zatím je totiž stále šance, že senát ovládnou republikáni, a v takovém prostředí by bylo prosazení některých z Bidenových ambiciózních změn násobně těžší. Navíc investoři už v minulosti zažili časy, kdy bylo firemní zdanění v USA ještě o poznání vyšší a akcie tím v dlouhodobém horizontu postiženy nebyly.

Svou monetární politiku ostatně se zvolením Joea Bidena nehodlá měnit ani FED. Naopak, centrální banka chce pod vedením Jeroma Powella strategii nízkých úrokových sazeb držet až do roku 2024 a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by přestala do trhů pumpovat peníze.

Představa, že by jeden demokratický prezident zboural hlavní akciové indexy, se tak sice hodí do Trumpových plamenných projevů, protože je dramatická a až filmově zajímavá, ale tam to s největší pravděpodobností končí.