skip to main content
Forbes Woman

Akční, moudrá, pracovitá lvice, pravá dcera královny. Princezna Anna slaví sedmdesátiny

4 minuty čtení

Pět set veřejných vystoupení a oficiálních akcí během jediného roku, tři sta charitativních organizací, nadací a patronátů, které se zápalem a ohromným osobním zaujetím vede. Také dvě děti, dvě manželství, čtyři vnoučata a charakteristická pevnost povahy, odvaha a odhodlání.

To je princezna Anna, nejpracovitější člen britské královské rodiny, druhé dítě a jediná dcera Jejího Veličenstva královny Alžběty II.

Právě dnes, 15. srpna, slaví Anne Elizabeth Alice Louise své sedmdesáté narozeniny.

Narodila se ve znamení Lva, 15. srpna 1950 v Clarence House, a svému znamení dělá celý život čest. Narodila se mladé emancipované ženě, která tehdy ještě nebyla královnou, a muži, jehož coby otce celý život hluboce miluje a obdivuje.

Její rodiče jsou spolu osmdesát let, oběma je bezmála sto. Pro princeznu Annu jsou ohromným, „nedostižným vzorem“. A pokud sama dnes slaví sedmdesátiny, věru má co slavit.

Ovšem slaví jako obvykle – s veselýma očima, možná lehce skepticky zvednutým obočím, mírně potměšilým úsměvem a s obvyklým moudrým mlčením, stojící tak trochu v pozadí, bezvadně ovládající to, proč je britská královská rodina respektována a ctěna po celém světě.

Reklama

Za všech okolností projevující hlubokou pokoru, úctu k tradicím i koruně, respekt, moudrost a vzdělanost. To je královská princezna Anna, matka syna a dcery, babička čtyř vnoučat. Princezna – lvice.

„Můj úkol je sloužit. Nic víc, nic míň. Ctít svou vlast, ctít korunu, ctít a respektovat Její Veličenstvo a pokorně sloužit jí i celému národu a společenstvu. Nesnažím se znovu vynalézt kolo. Radila bych to i mladší generaci. Nechtějí toho od nás přece tak mnoho, a rozhodně nic, co by se nedalo zvládnout,“ konstatovala se sobě vlastní ironií princezna Anna letos na jaře v mimořádném interview magazínu Vanity Fair, ve zcela ojedinělém rozhovoru, který ke svým nadcházejícím narozeninám dala.

„Pojďme se prostě vrátit ke kořenům. V téhle rodině se posledních přibližně tisíc let povedlo celkem dost dobrých a vcelku pozoruhodných věcí, proto mě stále překvapuje, když někdo donekonečna vykládá, co všechno je třeba zničehonic dělat jinak, co je třeba změnit a modernizovat. Co takhle prostě dál pokorně a s úctou pracovat pro korunu a pro lidi, jak se od člověka v tomto postavení očekává?“ rýpla si nedávno dcera královny a zkušená matadorka královského protokolu do mladších příbuzných.

A pracovat, to princezna Anna věru umí. Každoročně má na kontě nejvíc oficiálních akcí ze všech členů rodiny, předčí nejen o generaci mladší příbuzné, ale také staršího bratra Charlese, prince z Walesu a příštího krále, a svou matku královnu. „Moje heslo? Keep me busy. I’m here to work. I’m here to do good things. I’m here to meet as many people as possible,“ citoval ji Vanity Fair.

Práce má neustále víc než dost, často i pět oficiálních setkání za den. Jen o svých aktivitách tolik nemluví. Nezve si média, nepostuje příspěvky na Instagram, prostě jen pracuje, podporuje, poslouchá a koná.

Není tajemstvím, že právě za princeznou Annou si celá rodina chodí pro radu a rozumný úsudek, když je v úzkých. Její rozumný pohled, nadhled, vtip a schopnost zachovat až stoický klid takřka za jakýchkoli okolností je důvodem, proč tuto charismatickou ženu v rodině i v celé zemi tolik obdivují.

Zároveň je první ženou široko daleko, která si coby rozená princezna osvojila tak sympatickou neformálnost. Není svázaná konvencemi, nebojí se, jak sama říká, „prostě občas jen pokrčit rameny, když neví“. A nebojí se zasmát sama sobě. Věc, která se cení nejen ve vysokých šlechtických kruzích.

V časech svého mládí byla obdivovanou módní a stylovou ikonou, pravidelně focenou na stránky módních a společenských magazínů, dnes je elegantní, důstojná, „rozhodně nejlépe oblečená Angličanka z těch, které nosí tvídový kalhotový kostým“, jak svou prudce elegantní princeznu ráda titulují britská média. Je originální a je svá, prostě taková, jaké byly její první, „gotické“ svatební šaty při obřadu s kapitánem Markem Phillipsem 14. listopadu 1973.

Reklama

Zatímco tehdejší nevěsty z vysokých společenských kruhů se předháněly ve zdobnosti, Anna si do Westminster Abbey vybrala uměřené šaty hladkého střihu od Maureen Baker, s rukávy vskutku zdobenými takřka středověkými „pachy“, snad připomínkou prastarého rodinného původu.

A i když první manželství nakonec nevyšlo a manželé se takřka po dvaceti letech a dvou společných dětech rozvedli, princezna Anna neváhala vdát se podruhé, a znovu z velké lásky. V kostelíku ve skotském Crathie Kirk si pár dnů před Vánoci 1992 vzala sira Timothyho Laurence.

Zatímco anglikánská církev v té době nedovolovala, aby rozvedený člověk znovu vstoupil do manželství v kostele, ve Skotsku to možné bylo. A tak toho dcera královny při soukromém obřadu pro třicet lidí využila.

Princezna Anna je prostě cool. O žádném členu této nejsledovanější rodiny světa se to nedá říct spíše. Třeba i tím, že nenechala své děti nést břemeno šlechtických titulů a umožnila jim žít normální životy.

Anna, oficiálně titulovaná jako Princess Royal, je moudrá, chytrá, akční, vtipná, zábavná – a dodnes trochu rebelka, jakou byla už v mládí. Anna, princezna lvice, dnes dokonce až čtrnáctá v pořadí na britský trůn, by byla stejně skvělou královnou, jakou je její matka.

To všechno je princezna Anna. Také špičková jezdkyně (Anna je první člen královského rodu, který kdy reprezentoval svou zemi na olympiádě, a to v jezdecké všestrannosti, což po ní její dcera Zara, později stříbrná medailistka z olympiády 2012 v Londýně, zdědila), skvělá řidička („jen kdybych nedělala ostudu s tolika pokutami za rychlou jízdu“), nadšená chovatelka koní a psů a dalších zvířat. A dokonce žokejka.

Jejím tématem je už po desítky let udržitelnost, respekt k přírodě a ke zvířatům, všeobecná podpora lokálních produktů a samozřejmě podpora sportu. Ovšem především je princezna Anna zapálenou podporovatelkou řady nadací zaměřených na ochranu, zdraví a vzdělávání dětí všude po světě: nejen jako prezidentka Save the Children vykonala princezna Anna během půl století doslova stovky cest a oficiálních návštěv do zahraničí. Ochrana a bezpečí dětí byly vždy jejím velkým tématem.

„Vím, že mě dnes berou jako tu zasmušilou starou tetku, která stojí ve svém sáčku někde vzadu,“ komentovala své aktivity před časem princezna Anna, „ale myslím, že mám něco za sebou. A ještě hodně před sebou. Že bych šla do penze? Nepřipadá v úvahu. Co bych asi dělala v penzi? To bych se musela před Jejím Veličenstvem stydět,“ cituje princeznu Annu letošní jarní Vanity Fair, vydaný k jejímu jubileu.

Stydět se princezna Anna věru nemusí. Nejbližší člověk, kterého panovnice ve svém okolí má, její vlastní dcera, si je s maminkou dodnes mimořádně blízká. A mimochodem, byla to zrovna princezna Anna, kdo Alžbětu II. letos v jejích 94 letech v době karantény přesvědčil, aby se naučila pracovat se Skypem a Zoomem, neboť „je to praktické“.

A co víc – sedmdesátiletá princezna Anna to svou o 24 let starší matku dokonce s radostí a promptně naučila, jak doložil působivý dokument televize ITV, natočený k princezniným sedmdesátinám.

Všechno nejlepší, Vaše královská Výsosti.

Reklama
Reklama