Vypadá to jako naprosto banální dotaz. Jsou tyhle šaty bílé a zlaté, nebo modré a černé? Jenže na odpovědi se od včera, kdy se fotografie objevila online, nikdo neshodne. Internet je teď plný debat o tom, kdo má pravdu. Jakou barvu vidíte vy?

Jakou vidíte barvu?

Fotku původně vložila na svůj Facebook a poté na Tumblr jednadvacetiletá Skotka Caitlin McNeil, aby zjistila, co si myslí ostatní lidé. A odezva byla obrovská. Téma se stalo číslem jedna na Twitteru i Facebooku a údajně shodilo Buzzfeed. Do debaty se zapojila i řada celebrit včetně Kim Kardashian, která na rozdíl od svého manžela Kanyeho Westa vidí šaty jako bílo-zlaté.

 

Šaty jsou ve skutečnosti jasně modro-černé. Proč tedy tolik lidí vidí jejich barvu jinak?

Jak píšou například na stránkách Wired, jde jednoduše o to, že náš mozek vyrovnává vnímání barev podle okolního osvětlení. „Většina lidí uvidí modrou na bílém pozadí jako modrou,“ říká pro Wired neurovědec Bevol Conway, „ale na černém pozadí ji mohou vidět jako bílou. „A to proto, že si oči myslí, že je den nebo noc. Na této fotografii je hodně světla, což vidíme okolo šatů, a i když o tom nevíme, mozek kvůli tomu provádí automatickou korekci.

Pokud nám nevěříte, fotografii si vytiskněte a šaty vystřihněte. A nebo se podívejte do Photoshopu, co vám o jednotlivých barvách řekne počítač.