Univerzitní tým z ČVUT slaví velký úspěch. Pětice studentů okolo Jana Šedivého se dostala do finále soutěže Alexa Prize, v níž se nejlepší univerzity světa jako Princeton, MIT či Berkeley snažily vytvořit sociálního chatbota schopného přirozeně konverzovat s člověkem 20 minut o aktuálních událostech v politice, sportu či světě celebrit.

Soutěž pořádá obchodní gigant Amazon, který tak chce podpořit vznik celého ekosystému okolo svého chytrého zařízení pro domácnost Amazon Echo, v němž „sídlí“ virtuální hlasová asistentka Alexa. Celkem se v Alexa Prize hraje o 2,5 milionu dolarů.

Během šesti letních týdnů testovali soutěžící chatboty zákazníci Amazonu na zařízeních, na nichž jde Alexa spustit. Konverzaci zahájili povelem „Alexa, let’s chat“ a na závěr hodnotili výkon hvězdičkami.

Po stovkách tisíc dialogů měl nejvyšší průměrné hodnocení bot Alquist, vytvořený týmem z ČVUT, následovaný botem Sounding Board z Washingtonské univerzity v Seattlu. Třetím postupujícím do podzimního finále je skotská univerzita Heriot-Watt s botem What’s Up. „Tyto tři týmy se zlepšily v průměru o 27 % od prvního veřejného startu 8. května 2017 do konce semifinále,“ oznámil Amazon v tiskové zprávě k Alexa Prize.

Amazon nejlepší boty vybíral na základě kombinace následujících kritérií: 1) Hodnocení od zákazníků Alexy. 2) Hodnocení od rozhodčích Amazonu. 3) Hloubka a rozsah pokrytých témat. 4) Přiměřenost a přesnost odpovědí. 5) Vědecká hodnota stanovená obsahem odborného dokumentu.

Jan Šedivý

„Je to velikánský úspěch, jelikož se do soutěže přihlásila více než stovka univerzitních týmů z celého světa,“ říká Jan Šedivý, manažer katedry kybernetiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Právě odtamtud se rekrutoval tým studentů zapojených do Alexa Prize – jeden doktorand, tři magistři a jeden bakalář. Tým se na jaře dostal do dvanáctičlenného finále a od Amazonu dostal stipendium 100 tisíc dolarů a podporu napříč jeho službami.

Tým ČVUT, který postavil chatbota Alquist

„Tři čtvrtě roku jsme na Alquistovi pracovali a díky stipendiu mohli udržet tým pohromadě a studenty zaplatit,“ popisuje třiašedesátiletý Šedivý, který dříve vedl výzkumné týmy v Googlu a IBM. V Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT, se snaží propojit výzkum s byznysem. Je autorem řady patentů, zejména v oblasti rozpoznávání řeči a interakce člověka s počítačem.

A co Alquist, pojmenovaný podle postavy stavitele z Čapkovy hry RUR, vlastně umí? „Promluví si s vámi o tom, co právě běží v kinech, řekne vám zprávy, dá se s ním mluvit o sportu, politice, celebritách, můžete se ho i dotazovat na detaily. Umí říct vtipy, zpívat… Spoustu věcí.“

Když jsme ve Forbesu na jaře psali o snahách týmu Jana Šedivého poprvé, Alquistův smysl pro humor jsme si otestovali.

– Alexa, tell me a joke.
– How did the hipster burn his mouth? He drank his coffee before it was cool.

ČVUT se v soutěži utkalo s opravdovou světovou špičkou. „Byla to v podstatě samá Ivy League. My jsme tam byli taková anomálie. Spolu s italským Trentem jsme byli jediní, kdo nemá angličtinu jako mateřský jazyk, to je u konverzačního chatbota velký handicap. O to větší to je úspěch,“ dodává Šedivý.

Práce týmu z ČVUT ještě nekončí – má ještě dva měsíce na to Alquista vylepšit. „Není to ani tak otázka technologií, jako že spíš potřebujeme najít nějakého scenáristu nebo dramaturga, který by nám pomohl vylepšit konverzační schopnosti. Vymyslet, co lidi zajímá, a přitom spolupracovat s techniky,“ říká Šedivý.

Celkového vítěze Alexa Prize 2017 vyhlásí Amazon na své konferenci re:INVENT v Las Vegas na přelomu listopadu a prosince. Pokud by nějaký chatbot dokázal konverzovat aspoň 20 minut, dostali by jeho tvůrci odměnu milion dolarů. To ale není vůbec jednoduché, Alquist je zatím zhruba na polovině času.

Každopádně chatboty naplno vstupují do našich životů. Už teď je můžete potkat třeba na Rohlík.cz, u prodejce letenek Kiwi.com, v pojišťovně AXA i menších podnicích, jako je e-shop s džusy Goodlok. O českých chatbotech jsme podrobně psali ve Forbesu 4/2017, vydání si můžete pořídit na forbes@send.cz nebo v naší aplikaci.