Ve věku sedmačtyřiceti let zemřel v pátek ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. Stalo se tak v ruském vězeňském táboře. S odvoláním na prohlášení vězeňské služby to oznámily tiskové agentury.

Navalnému se údajně po procházce udělalo zle a následně ztratil vědomí. Lékaři prý podnikli veškerá možná opatření, aby byl resuscitován, avšak neúspěšně.

„Dne 16. února 2024 se v nápravné kolonii č. 3 odsouzenému A. A. Navalnému po procházce udělalo nevolno. Téměř okamžitě ztratil vědomí. Ihned přijeli zdravotníci z ústavu a byl přivolán tým ZZS. Byla provedena veškerá nezbytná resuscitační opatření, která však nepřinesla pozitivní výsledky. Lékaři záchranky potvrdili smrt odsouzeného. Příčiny smrti se zjišťují,“ citovala oficiální prohlášení vězeňské služby Novaja Gazeta.

Alexej Navalnyj byl všeobecně považován za jednoho z hlavních kritiků vlády ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého obviňoval z toho, že dal v minulosti příkaz k jeho otrávení, a z toho, že vede zemi do záhuby. Kritizoval také obrovskou míru korupce, kterou je Rusko prolezlé.

Před dvěma lety se Navalnému při cestě letadlem udělalo špatně a skončil v kómatu. Západní laboratoře potvrdily, že byl otráven novičokem. Kreml odpovědnost odmítl.

Ačkoli věděl, že bude uvězněn, sám se dobrovolně do Ruska vrátil po svém pobytu v Německu, kde byl kvůli otravě léčen.

V ruském vězení si odpykával v součtu devatenáctiletý trest. Zdravotně na tom dlouhodobě nebyl dobře a jeho právnici varovali, že se mu ve vězení nedostává lékařské péče.

Navalnyj se mimo jiné nechal v minulosti slyšet, že sankce proti Rusku nefungují, protože je západní státy ve skutečnosti neuvalují na ty, kteří mají peníze. Ani vězení jeho odhodlání nezlomilo.

„Poté, co jsem si odseděl ve vězení první rok, chci všem říci přesně to, co jsem křičel na shromážděné u soudu, když mě vedli k policejnímu vozu: Ničeho se nebojte,“ napsal. „Toto je naše země a druhou nemáme.“

Alexej Navalnyj absolvoval právnickou fakultu na univerzitě v Moskvě. Za své počínání a odhalování korupčních praktik získal mnoho sledovatelů jak doma, tak i v zahraničí. V roce 2022 o něm vznikl dokumentární film.