skip to main content
Byznys

Alkohol namísto zlata. Martin Žufánek prozradil svá investiční kouzla

Letošní konference Forbes Investice se nesla v duchu peněz. Na vystoupení portfolio manažerů s nabídkou podílových fondů, jejichž zhodnocení se v tom lepším případě limitně blíží nule, byste ale čekali marně.

V prostorách karlínské Hauch Gallery to bylo o cihlách, maltě a alkoholu. A ačkoli se tyto instrumenty zásadně liší, jedno mají společné – vyplatí se do nich investovat.

Čtěte také: Blízká budoucnost i cesta k miliardám. Co rezonovalo na Forbes Next Big Thing

Než však přišla řada na developery a pány, kteří dle svých slov mají problém s alkoholem, promluvil zhruba ke stovce posluchačů bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Všechny ujistil, že česká ekonomika bude minimálně ještě dva roky v pořádku, čímž vykouzil úsměvy na tvářích přísedícíh ještě předtím, než se otevřely tři nachystané bary.

Do panelové diskuze, v níž zasedli Evžen Korec (Ekospol), Omar Kolailat (Crestyl) a Marek Paděvet (PSN), se tak vstoupilo v pozitivním duchu. Pánové se vesměs shodli na tom, že ceny bytů sice neporostou tak dramatickým tempem, ale idea investičního bytu je prý stále správná. Rozhodně se z jejich strany nejednalo o žádný hardselling, neb co postaví, to rozhodně nemají problém prodat.

Panelová diskuze na Forbes Investice ve složení Omar Kolailat z Crestylu (druhý zleva), Evžen Korec z Ekospolu (druhý zprava) a Marek Paděvet z PSN (první zprava). Večer moderoval šéfredaktor Forbes Petr Šimůnek.

Na tržní optimismus navázal i Martin Žufánek, když pomocí několika grafů a tvrdých dat ukázal, že investice do tvrdého alkoholu má potenciál velice zajímavého zhodnocení. Žufánka vystřídal sběratel whisky a jediný „zlý policajt“ večera Václav Rout, který v souvislosti s investicemi do alkoholu upozornil na problém likvidity i padělků.

Níže přinášíme výběr 4 nejzajímavějších myšlenek, které na konferenci zazněly.

Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE

Reklama

„Decentní růst kolem 3 % letos i příští rok potrvá. Nezažijeme dramatický růst cen a nebude se dramaticky zhoršovat zahraniční obchod. Pakliže ke zpomalení dojde, pak to bude normální cyklický výkyv, v němž nám nezaměstnanost rozhodně nevystřelí na historická maxima.“

Bývalý guvernér ČNB a dnes hlavní ekonom Generali CEE Miroslav Singer.

Evžen Korec, majitel Ekospolu

„Před třemi lety šla koupit garsonka v Praze za 1,5 milionu a v současné době se stejná garsonka nekoupí pod 2,7 milionu. Nedochází však k přehrátí trhu, ale zkrátka se výrazně snížil počet nabízených bytů. V Praze nejsou pozemky a získat stavební povolení trvá tři až sedm let. Už jen to zdražuje ceny bytů od deset procent.“

Omar Koleilat, CEO Crestylu

„Když vezmeme nárůst platů od roku 2007, snížení úrokových sazeb a zvýšení ceny bytů, uvidíme, že zátěž hypotéky je vzhledem k disponibilnímu příjmu úplně stejná jako dnes. Nyní se ale zvyšují úrokové sazby, čímž se zvyšuje i zátěž hypotéky. Proto si myslím, že nastane zpomalení růstu cen bytů.“

Martin Žufánek, zakladatel lihovaru Žufánek

„Drtivou většinu investičního alkoholu tvoří single malt whisky. Ke zhodnocení vám stačí jediná lahev, skladování je neomezené, nenáročné a zhodnocení může přijít klidně po roce… Mé portfolio má dnes hodnotu vyšších jednotek milionů korun. Vstupní investice se však pohybovala v řádech nižších statisíců. Kouzlo spočívá v limitovaných edicích, prvních plněních a vyprodaných šaržích. Značky jako Ardbeg, Dalmore nebo Macallan nikdy neprodáte levněji, než jste nakoupili.“

Foto: Barbora Mráčková