Odvolaný ředitel americké společnosti OpenAI Sam Altman se do čela podniku i přes naléhání významných investorů nevrátí. Firmu dočasně povede bývalý šéf společnosti Twitch Emmett Shear.

Zaměstnancům to podle něj oznámil člen správní rady a spoluzakladatel OpenAI Ilya Sutskever. Firma se k tomu zatím nevyjádřila. Společnost OpenAI vyvinula chatovací systém ChatGPT, správní rada Altmana překvapivě odvolala v pátek.

Investoři se obávají, že Altmanův odchod by mohl způsobit odliv talentů z firmy a zkomplikovat chystaný prodej akcií, který by firmu ocenil na šestaosmdesát miliard dolarů, to je v přepočtu 1,9 bilionu korun. Po Altmanově odvolání zaměstnanci podle zdrojů hromadně odcházeli z centrály firmy v San Francisku.

Sam Altman a bývalý šéf správní rady firmy Greg Brockman přecházejí do Microsoftu, největšího podporovatele OpenAI. Na síti X to v pondělí oznámil šéf Microsoftu Satya Nadella. Altman a Brockman v Microsoftu povedou tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence.

Sutskever zaměstnancům řekl, že členové správní rady si za svým rozhodnutím odvolat Altmana stojí a že jeho chování a komunikace se správní radou podkopávají schopnost firmy dohlížet na vývoj AI.

Po Altmanově odvolání se rozhodl odejít i předseda správní rady Greg Brockman, který také stál u vzniku firmy. Ve firmě skončili i někteří výzkumní pracovníci, například Szymon Sidor.

Dočasnou šéfkou správní rada jmenovala technologickou ředitelku Miru Murati, kterou ale teď nahradí Shear.

Shear je spoluzakladatelem platformy pro sdílení videí Twitch, která spadá pod Amazon. Ze svého postu odstoupil začátkem letošního roku. Správní radu OpenAI si podle agentury Bloomberg získal tím, že si uvědomuje, jaké hrozby umělá inteligence představuje. Firmu Twitch budoval přes deset let.

Společnost OpenAI zhruba před rokem uvedla na trh svého chatbota ChatGPT, což spustilo všeobecný zájem o generativní umělou inteligenci a soutěžení technologických firem v tomto odvětví.

Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele.

Altman byl tváří vzestupu společnosti OpenAI a mnozí ho považují za tvář celého odvětví umělé inteligence. Altman mimo jiné vypovídal před americkým Kongresem v rámci slyšení, které se zabývalo příležitostmi a riziky spojenými s AI.