Máte pocit, že už nestíháte držet krok se světem technologií tak, jak byste si přáli? Nemáte čas osobně zkoušet všechny nové gadgety a číst všechny články?
Tito youtubeři to udělali za vás. A v poutavosti a originalitě často válcují tradiční technologická média. Komu byste tedy měli dát subscribe, abyste byli stále v obraze a čas na YouTube trávili smysluplně?
Ač se mohou videa Kanaďana Linuse Sebastiana, zakladatele kanálu Linus Tech Tips, na první pohled jevit jako příliš rozjuchaná, nenechte se zmást. Ve skutečnosti klade Sebastian i celý jeho tým obrovský důraz na přípravu scénáře a faktickou správnost informací ve videích.
Pokud vás zajímá segment consumer tech a občas rádi nahlédnete i do světa hardcore PC hráčského hardwaru, tak tenhle kanál nesmíte minout. Najdete tu recenze nejnovějších gadgetů, ztřeštěné pokusy, rady, co si koupit, nebo explainery fungování některých technologií na sekundárním kanálu Techquickie.
Sebastianův vliv na trh s elektronikou je tak obrovský, že se technologické značky předhánějí, aby se dostaly do jeho přízně.
Clint Basinger, autor kanálu LGR, byl v době svého dospívání hrdý na svou lenost – z toho také původní význam zkratky LGR: Lazy Game Reviews.
Přestože ho jeho nadšení pro technologie a nepochybná inteligence předurčovaly k úspěšné kariéře, z lenosti raději pracoval jako prodavač v obchodě s počítačovými hrami a elektronikou. Později začal jako živnostník skupovat starší počítače z bazarů a od firem, v domácí dílně je mírně vylepšil a poté prodal za vyšší cenu. A po večerech začal natáčet spíše ironické a amatérské recenze na hry.
I přes horší technickou kvalitu videí si Basingera diváci na YouTube rychle oblíbili pro jeho originální smysl pro humor. Postupně začala i videa vypadat profesionálně a YouTube se pro něj stal hlavním zdrojem obživy. Dnes má přes milion odběratelů a původní herní téma je na kanálu spíše v menšině – LGR se věnuje historickému hardwaru, podivnému softwaru i technologickému byznysu.
Vždy do hloubky, ale stále poutavě a s humorem. A má i LGR Foods, kanál o jídlu pro geeky?
Toužíte-li detailně pochopit svět digitálního i analogového audia a videa, nikdo vám to neumožní lépe než Matthew „Mat“ Taylor alias Techmoan.
Jeho YouTube kanál se stal fenoménem nejen pro Taylorův typicky britský vlídný humor, ale také pro překvapivý výběr témat. Třeba v detailních videoprůvodcích desítky let starými audio- a videoformáty, na jejichž existenci jste možná už zapomněli, objevíte nečekané souvislosti s těmi moderními.
Vycházející hvězda mezi technologickými youtubery, Maďar TechAltar, má neuvěřitelnou schopnost předvídat, co se stane v technologickém byznysu – a samozřejmě také trefně popsat, co a proč se v něm stalo.
Proč se říká, že Microsoft je nový Apple, proč Huawei předběhl všechny ostatní výrobce telefonů nebo jak je možné, že Evropa v technologických inovacích zaostává za Amerikou? Na to všechno má TechAltar chytré odpovědi. Suché, bez humoru, ale vždy profesionální.
Německý (ale anglickojazyčný) kanál LiveOverflow je nejlepší studnicí pro všechny, kdo touží stát se hackery. Správnými hackery. Pouslouží ale skvěle i tehdy, pokud potřebujete mít přehled o všech trendech v kyberbezpečnosti a vyznat se v bezpečnostních dírách v softwaru.
Sledovat videa Brita Jima Browninga je jako sledovat napínavou detektivku. S tím rozdílem, že nic z toho, co na svém kanálu publikuje, není smyšlené.
V posledních letech se rozmáhá nepříjemná forma kyberzločinu. Podvodná, obvykle indická, call centra „technické podpory“ zaplavují obyvatele anglicky mluvících zemí telefonáty, ve kterých se je snaží přesvědčit o tom, že mají v počítači virus. Když podvodníkovi důvěřivá oběť povolí vzdálený přístup do svého zařízení, v lepším případě jí prodá nefunkční předražený „antivirus“, v horším případě odcizí osobní data včetně čísel platebních karet.
Browning sofistikovanými sociálněinženýrskými i technologickými metodami na vlastní pěst rozkrývá, kdo stojí za tímto organizovaným zločinem. Strhující podívaná, a především nesmírně prospěšný počin.
A další…
Pozornost si zaslouží i kanál magazínu The Verge, jehož redaktoři mají často exkluzivní přístup k technologickým novinkám. Zajímavé, ač spíše nadšenecké explainery najdete na The Science Elf. A zapomenout nesmíme ani na Technology Connections, jejichž autor výborně popisuje, jak vnitřně funguje který hardware.