Unikátní logistická hala v Kojetíně na Olomoucku, kterou si nechal vybudovat globální e-commerce gigant Amazon, je dokončená. V současnosti nejmodernější distribuční tuzemské centrum, za jehož výstavbou stojí průmyslový developer Panattoni a investiční společnost Accolade miliardářů Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala, vyšla na více než pět miliard korun.

Amazon, který už v Česku léta provozuje obří logistickou halu v Dobrovízi u Prahy, na Moravě uvede do provozu vůbec první plnohodnotně vícepatrové distribuční centrum u nás. Celková rozloha místy až sedmadvacet metrů vysokého objektu přesahuje 187 tisíc metrů čtverečních, přičemž půdorys zabírá méně než třetinu, tedy pouze 51 tisíc metrů čtverečních.

Odlišovat se bude však nejen úsporou zastavěné plochy, ale také moderním vybavením, šetrným přístupem k životnímu prostředí i vysokou energetickou soběstačností. „Jsem opravdu hrdý, že dnes můžeme předat Amazonu stavbu, která je jedničkou, co se týče propojení moderních technologií a šetrnosti k životnímu prostředí. Logistický areál pomůže Amazonu v další expanzi v e-commerce sektoru, který v posledních letech zažívá doslova boom,“ komentuje Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Česko a Slovensko.

Stavební parcela pro novou halu nebyla zrovna bezproblémová. Vznikla totiž na pozemcích bývalých usazovacích nádrží cukrovaru. Železobetonovým recyklátem z jeho demolice byla zavezena okolní kaliště a následně bylo nutné brownfield sanovat a odstranit ekologické zátěže.

Zdeněk Šoustal, Milan Kratina, Accolade, Amazon
Zdeněk Šoustal (vlevo) a Milan Kratina během výstavby distribučního centra pro Amazon v Kojetíně

„Investice do revitalizace dosluhujících nebo chátrajících areálů je naše specializace. Jsem hrdý na to, že se nám podařilo na pozemcích s nízkou ekologickou hodnotou společně vytvořit průmyslovou zónu, která má ambici zařadit se na úplnou špici v oblasti šetrné a technologické výstavby,“ říká Milan Kratina, CEO investiční skupiny Accolade a podle Forbesu 47. nejbohatší Čech.

Snaha o ekologická a udržitelná řešení je v areálu patrná i v dalších aspektech. Počítá se i například s ještěrkovištěm a včelími úly. Vysázeno by tu mělo být pět set stromů, tři stovky z nich přímo v areálu, zbytek v Kojetíně. Celé distribuční centrum se navíc bude místo plynu vytápět tepelnými čerpadly.

„Záleží nám také na tom, aby byl provoz ohleduplný k životnímu prostředí, a proto jsme na střechu nainstalovali moderní fotovoltaické panely o výkonu čtyř megawattů. To pro představu převyšuje běžné domovní instalace o tři řády,“ tvrdí Michal Šmíd, generální ředitel Amazonu pro Českou republiku.

Accolade se při výstavbě ohlíželo i na lokální průmyslovou tradici města Kojetín. Od nového logistického centra si slibuje, že přiláká pozornost evropské scény online nákupů, díky čemuž by mohla růst životní úroveň obyvatel v dané oblasti.

Výstavba čtyřpodlažní budovy byla v mnoha ohledech specifická z hlediska koordinace stavebních prací i firem na staveništi. V jeden moment se na stavbě pohybovalo vždy okolo tisícovky lidí. Samotnou stavbu na klíč zajišťovala společnost Goldbeck Bau, která na ní spolupracovala zhruba s šedesáti, převážně českými subdodavateli.

Sovička také doufá, že projekt bude přínosný pro celý region díky velkému množství pracovních příležitostí. Tomu ostatně nahrávají i slova Michala Šmída, že za plného provozu budovy v ní bude možné zaměstnat na dva tisíce stálých pracovníků. A ani při situaci na dnešním trhu se neobává, že by mu zaměstnanci chyběli. „Amazon v novém robotickém centru nabídne moderní pracovní prostředí, kde zaměstnancům budou práci usnadňovat speciální robotické jednotky,“ dodal Šmíd.