Vzhledem ke dni, kdy Amazon s touto novinkou přišel, jsem se domnívala, že se jedná o aprílový žertík, jako většina lidí. Ale žádný vtip to není. Amazon se snaží svým zákazníkům co nejvíce zjednodušit nákup spotřebního zboží, a tak na trh uvedl programovatelné fyzické tlačítko Amazon Dash Button.

Tenhle plastový knoflík, který bude dostupný pro zákazníky s členstvím Amazon Prime, můžete umístit na jakékoli místo, které vám připomene, že vám dochází nějaká surovina. Tlačítko připojíte na wifi a pomocí mobilní aplikace si přednastavíte, co a v jakém množství má objednat, až ho stiskněte.

Pak vám Amazon pošle na telefon upozornění (které brání případným nechtěným zmáčknutím), když objednávku potvrdíte, produkt se objedná a do dvou dnů ho máte doma.

Amazon tuhle novinku spouští s nabídkou od 18 značek, takže od každého druhu výrobku zatím nebude příliš na výběr. Společnost spoléhá na to, že na praní používáte Tide a na pití vám nevadí Gatorade. (Další značky snad přijdou brzy)

Tlačítko umístíte, jak jsem zmiňovala, na správné místo do kuchyně nebo do prádelny a počet věcí jako prací prášek, papírové utěrky nebo dětské plenky budete mít stále pod kontrolou. A jak to je s placením? O to se nemusíte starat, protože číslo vaší kreditní karty si internetový obchod pamatuje.

Původní Amazon Dash fungoval na principu čtení čárových kódů. Zákazník pouze naskenoval čárový kód produktu, který si chtěl objednat a do dvou dnů ho měl doma. Tenhle projekt byl však spíše skromnější a pro malý okruh nadšenců. Aktuální tlačítko je dalším krokem Amazonu k propojení domácností s počítačem a svými službami. Dash Button jsou momentálně dostupné jen pro omezený počet vybraných zákazníků (tzv. na pozvánku), kteří si mohou pořídit až tři tlačítka. V průběhu roku by se však tahle služba měla otevřít všem.

A jaká je další meta? Automatizované doplňování zásob Dash-Replenishment-Service, cloudová služba, která bude zabudovaná přímo do vašich spotřebičů a podle stavu zásobníku pozná, kdy daná surovina dochází a automaticky ji na Amazonu objedná. Nevaroval nás už předtím někdo?

Na závěr seznam věcí, které si je podle Yahoo přes Dash Button možné objednat: Bounty, Tide, Gillette , Olay, Glad, Clorox wipes, Cottonelle, Huggies, Gerber Formula, Lärabar, Kraft Mac & Cheese, Maxwell House coffee, Gatorade, Izze, Smartwater, L’Oréal Paris a WellPet jídlo pro domácí mazlíčky.