Parler je mrtev. Dva a půl roku starou komunikační platformu, nikoliv nepodobnou Twitteru, se v rychlém sledu rozhodly vymazat z existence společnosti Google, Apple a Amazon.

Google a Apple smázly aplikaci ze svých digitálních appstorů a Amazon jí zasadil finální ránu tím, že odstranil Parler ze serverů, na kterých jej hostil. Aplikace teď zeje prázdnotou a web Parleru hlásí neexistující stránku.

To vše se odehrálo během necelých 24 hodin. Zatímco Google a Apple aplikaci po jolandovsku řekli: Hodně nebudeš v našem obchodě, Amazon dodal: Hodně nebudeš existovat.

Ještě na konci minulého týdne se přitom CEO a spoluzakladatel Parleru John Matze (který Parler založil společně se softwarovým vývojářem Jaredem Thomsonem) budil do nejúspěšnějších dní své kariéry.

V té době byl Parler jednička v počtech stažení na applovském App Storu, počet unikátních denních uživatelů se šplhal k sedmi milionům a celkový počet uživatelů atakoval 20 milionů. Evaluace firmy se podle aktuálních Matzeových vyjádření pohybovala mezi půl a celou miliardou dolarů. 

Za skokový nárůst přitom vděčila své přímé konkurenci: Twitteru. Ten totiž popularitu Parleru katapultoval do stratosféry ve chvíli, kdy zabanoval účet Donalda Trumpa (což pro Twitter vedlo k prudkému sešupu akcií).

Trump a jeho stoupenci se na to konto přesunuli právě na Parler. Za nárůst v oblibě ovšem Parler nevděčil jen nově příchozím Trumpovým hardcore fans, ale také obecnému odlivu konzervativců z Twitteru – konzervativců, z nichž mnozí Trumpovi fandí asi jako osině v oční bulvě.

Twitter, který léta odmítal větší zásahy do svého obsahu, totiž v návaznosti na vtrhnutí Trumpových ultras do amerického Kapitolu zabanoval vedle Trumpova účtu také desítky tisíc dalších konzervativních účtů.

Twitter podle svého prohlášení cílil na účty, které sdílely konspirační teorie spojené s hnutím QAnon (jde o soubor volně propojených konspiračních teorií, z nichž ta nejznámější tvrdí, že existuje tajný spolek satanistických pedofilů, kteří řídí mezinárodní obchod s dětmi a snaží se sesadit amerického prezidenta Donalda Trumpa).

Vydání Forbesu American Dream!

Twitter dále uvedl, že jeho cílem bylo „chránit konverzaci na jeho platformě před pokusy podněcovat násilí, organizovat útoky a sdílet záměrně zavádějící informace o výsledku voleb“. Mezi zrušenými účty se tak ale ocitli i velmi prominentní konzervativci – jako například Trumpem omilostněný generál Michael Flynn či právnička Sidney Powell.

Pro konzervativce, kteří to považují za jasný důkaz toho, že je proti nim Twitter zaujatý, tak představoval Parler otevřenou náruč. Hlásá totiž filozofii, že na rozdíl od Twitteru podporuje svobodu slova bez cenzury.

Ne, že by byl nestranný. Stejně jako se šéf Twitteru Jack Dorsey netají podporou americké Demokratické strany (jejíž kandidáty podporuje i finančně), tak je politické naladění Parleru zřejmé z osoby jeho spolumajitelky Rebeky Mercerové, podporovatelky republikánů (která rovněž podporuje jejich kandidáty finančně).

A stejně jako je liberálně smýšlející Twitter zasedlý na konzervativce, tak se Parler nemaže s liberály. Konzervativci jsou banováni na Twitteru, liberálové jsou banováni na Parleru. Dosud měly ale oba tábory kam digitálně jít.

Soud nyní rozhodne, zda měl Amazon (konkrétně Amazon Web Services) legitimní nárok na to, aby Parler odstranil ze svých serverů. V žalobě, argumentující politickými a antikompetitivními motivacemi Amazonu, se hraje kupříkladu s tím, že Parler měl před zrušením smluvně sjednanou 30denní lhůtu, kterou nedostal, a Amazon se eliminováním konkurence z trhu snaží o nekalou soutěž.

Protistrana u Parleru naopak argumentuje jeho absencí moderování obsahu a tím, že Parler neměl efektivní nástroje na to, aby zamezil diskutujícím porušovat smluvní podmínky.

Byl to totiž právě Parler (a také sociální síť Gab), kde se podle zjištění New York Times útočníci na Kapitol organizovali. Okamžitě poté, co prezident Trump své příznivce vyzval k pochodu na sídlo Kongresu, zahltily obě sociální sítě stovky příspěvků volajících po napadení Kongresu.

Kromě toho se na nich ale sdílely i pokyny, kterým ulicím se vyhnout nebo jaké přinést náčiní k násilnému vniknutí do historické budovy. Alespoň tucet lidí dokonce psal o tom, že je do Kapitolu třeba přinést střelné zbraně.

Amazon to považuje za důkaz toho, že Parler není schopen předcházet tomu, aby se obsah sdílený na jeho platformě nepřetavil v chaos v reálném světě. Podle vyjádření pro CNN Business Amazon zveřejnil 98 příkladů příspěvků, které podporovaly a rozdmýchávaly násilí. Pročež vymazal z existence platformu s miliony uživatelů.

Parler je mrtev, diskuse kolem žije dál.

Zatímco liberální komentátoři rozhodnutí vytrhnout Parler z digitální krajiny obhajují především předcházením násilnostem a tím, že spolu s ním z internetu v podstatě zmizel Donald Trump, konzervativní komentátoři připomínají, že ne každému se v rozdmýchaném názorovém konfliktu měří stejným metrem.

Často z jejich úst zaznívá otázka, jak je možné, že Google, Apple a Amazon nezakročily úplně stejně proti Facebooku a Twitteru, když na nich před volbami liberální radikálové oslavovali výtržnosti, rabování a vypalování obchodů v amerických metropolích.

Podle řady dalších pak takto extrémní zásah do existence sociální sítě i zrušení twitterového účtu Donalda Trumpa zavádí velmi nebezpečný precedens. Takový, kterého budeme v budoucnu litovat. Upozorňuje na to i například známý opoziční předák Alexej Navalnyj, přední kritik ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ten rozhodnutí Twitteru označil za „nepřijatelný akt cenzury“, který mohou „aktivně využívat nepřátelé svobody po celém světě“, včetně Ruska. „Pokaždé když budou chtít někoho umlčet, řeknou jednoduše: To je přece běžná praxe, dokonce i Trump dostal ban na Twitteru,“ uvedl Navalnyj ve svém komentáři.