Umístil se ve výběru Forbes 30 pod 30 v roce 2016. V době, kdy šla do kin jeho prvotina Bez doteku, mu bylo pouhých sedmnáct let, a patřil tak mezi vůbec nejmladší režiséry celovečerních filmů na světě. Svému štábu prozradil, jak mladý je muž, který je řídil, raději až na dotočné.

Dnes je Matěji Chlupáčkovi devětadvacet let a do kin přichází film, který nejen režíroval, ale také spoluprodukoval. A zdá se, že je na co se těšit. Na předpremiéře na filmovém festivalu v Karlových Varech vzbudil Úsvit obrovská očekávání.

Aby ne, detektivní příběh z roku 1937 odehrávající se v pokrokovém městečku Svit, v sobě skrývá nečekanou zápletku.

Scenárista filmu Miro Šifra našel v antikvariátu učebnici soudního lékařství ze 30. let minulého století, kde byl popsán případ intersexuality. Tuto dějovou linii zapojil do dramatu, kde hlavní postava, nedostudovaná lékařka Helena, vyšetřuje tajemný nález v továrně.

„Jsem připraven na to, že nás obviní z tendenčnosti. Očekávám kritiku, že film řeší téma poplatné době,“ přiznává režisér Chlupáček.

Zároveň na Úsvitu spolupracoval také špičkový zahraniční tým. Plakát vytvořila Desi Moore, která pracovala na filmu Tár, hudbu připravil držitel Grammy za seriál Černobyl Simon Goff, film zase obarvila Natascha Leonnet, která barvila i oscarový La La Land.

Chybí Matěji Chlupáčkovi filmové vzdělání? A co máte dělat, když zjistíte, že vám v polovině natáčení dojdou peníze? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle podcastu Forbes Life!