Samozřejmě že máme Prahu, Paříž, Amsterodam, Berlín nebo Řím. To pravé srdce Evropy se však často nachází v malých městech, ne pouze v rušných velkoměstech.

Od středomořských ostrovů přes české hradní komplexy až po tajemné transylvánské údolí. Těchto jedenáct drahokamů dokazuje, že i malé věci mohou být krásné.

A často jejich půvab docení víc ti, kdo nic podobného doma nemají, než ti, kdo kolem nich chodí každý den. Představujeme vám proto výběr menších, ale o to krásnějších míst v Evropě, která stojí za to navštívit podle redakce amerického Forbesu.

Český Krumlov, Česká republika

Český Krumlov
Foto: PixaBay / MAKY_OREL

Český Krumlov zná v Česku každý. Toto staré město na jihu země je zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO, má krásnou zachovalou architekturu, elegantní zahrady a jeden z největších středověkých hradních komplexů ve střední Evropě.

Hrad, který pochází ze třináctého století, má směs gotických, renesančních a barokových prvků a zvonici s panoramatickým výhledem na město.

Ericeira, Portugalsko

Ericeira
Foto: Wikimedia / Mario Micklisch

Tato kdysi ospalá rybářská vesnice v západním Portugalsku je jedna ze dvou skutečně světových surfovacích rezervací v Evropě, díky desítkám pláží s dobrými podmínkami a nejlepšími instruktory. Avšak má co nabídnout i těm, kdo dávají přednost pobytu na souši, díky malebné architektuře, množství skvělých restaurací a rostoucí komunitě mezinárodních umělců.

Bolsena, Itálie

Bolsena
Foto: Wikimedia / Hans Peter Schaefer

Toto město v regionu Viterbo na severu Lazia má stejné kouzlo jako malebná městečka v Toskánsku, ale méně davů. Turisty nadchne zejména dobře zachované staré město a působivé kostely, paláce a náměstí. Nedaleké jezero Bolsena je navíc největším sopečným jezerem v Evropě, které je vhodné na koupání a poskytuje stabilní přísun sladkovodních ryb.

Hall in Tirol, Rakousko

Hall in Tirol
Foto: Flickr / Bernard Blanc

Jak už název vypovídá, Hall in Tirol je město v tyrolských Alpách nedaleko Innsbrucku s pěkně zrekonstruovaným středověkým centrem, které z něho dělá největší staré město v Tyrolsku. Turisty zaujme i zdejší velkolepý hrad a mincovna, kde byl vyražený první tolar na světě.

Ve zdejším kulturním kalendáři najdete typické slavnosti jako například vánoční a velikonoční trhy, ale také méně typické, jako třeba slavnost ředkviček nebo slavnostní přihánění dobytka.

Ronda, Španělsko

Ronda
Foto: Pixabay / Makalu

Dramatické andaluské město Ronda je vystavěné na obou stranách hluboké rokliny. Zdejší „nové město“ pochází částečně z patnáctého století, zatímco to staré sahá až do maurské nadvlády. Puente Nuevo, kamenný most, který spojuje obě strany, je inženýrským skvostem a býčí aréna z osmnáctého století, ze které je dnes muzeum, nabízí hluboký pohled do jedné ze španělských tradicí.

Stará Ľubovňa, Slovensko

Stara Lubovna
Foto: Wikimedia / Investigatio

Městečko Stará Ľubovňa, jehož historie sahá až do roku 1292, láká turisty směsí historie, kultury a přírody. V kulturním programu najdete Hradné dny, které se konají na impozantním hradu Ľubovňa, letní ohnivé slavnosti nebo třeba Hubertovské slavnosti, které se konají ve zdejším skanzenu a zahrnují prezentaci přivolávání jelenů a požehnání zvířat.

Cochem, Německo

Cochem
Foto: Wikimedia / Kai Pilger

Město Cochem v Porýní vás očaruje svými barevnými budovami na nábřeží řeky a působivým středověkým hradem Reichburg Cochem z jedenáctého století, který má nádherný výhled na vinice údolí Mosely. Město je obzvlášť krásné na podzim, když se stromy na svahu mění na mozaiku barev. A je tu také vynikající místní víno.

Bibury, Anglie

Bibury
Foto: Wikimedia / Saffron Blaze

Z jedna z nejkrásnějších vesnic v Británii, Bibury, vyzařuje kouzlo kopcovité oblasti Cotswolds. Je plná starých kamenných domů a svěžích živých zelených plotů a trávníků. Domy v Arlington Row ze sedmnáctého století jsou jedny z nejfotografovanějších domů v zemi a město je plné veřejně přístupných domů, jako například Catherine Wheel, který pochází z patnáctého století.

Sibiu, Rumunsko

Foto Atlas Obscura / Unsplash

Transylvánské město Sibiu, které je bývalým evropským hlavním městem kultury, je známé svojí německou architekturou ve starém městě, která je dědictvím saských osadníků z dvanáctého století. Středověké hradby, věže a náměstí historického centra zapsaného do seznamu světového dědictví UNESCO jsou dobře zachované.

Hlavní zdejší atrakcí je Most lží, který získal toto jméno díky mnoha legendám, které ho obestírají. Podle té nejznámější se most zřítí, když někdo, kdo na něm stojí, řekne lež. Podle jiné byl most místem setkávání chlapců navštěvujících vojenskou akademii a jejich dívek. Chlapci se nedostavovali a nechávali své přítelkyně čekat, dokud si neuvědomily, že byly oklamány.

Reine, Norsko

Foto: Alexander Sinn / Unsplash

Pěšky se nedá jít o moc severněji než do obce Reine na ostrově Moskenesøya v souostroví Lofoty za polárním kruhem. Ostrov je ideálním místem na pozorování polární záře nebo na nasávání půlnočního slunce. Místo je také něčím, co je v dnešní době stále vzácnější, skutečnou rybářskou vesnicí. Nachází se na malebných fjordech, které se objevují v časopisech a reklamách na celém světě.

Bonifacio, Francie

Bonifacio
Foto: Wikimedia / Myrabella

Bonifacio se nachází na jižním výběžku francouzského ostrova Korsika. Je známé svým rušným přístavem a středověkou citadelou na útese. V této Bastion de I’Etendard ze třináctého století se nachází muzeum s výstavami o historii města. K návštěvě lákají i nedaleké neobydlené ostrovy Lavezzi, které jsou přírodní rezervací s žulovými kameny a písečnými plážemi.