Americká centrální banka ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až pět a půl procenta, což je nejvyšší úroveň za dvaadvacet let. Úroky měnový výbor nezměnil již čtvrtou seanci za sebou. Na svém zasedání v polovině prosince americká centrální banka naznačila, že v roce 2024 plánuje několik snížení sazeb.

Výbor Fedu pro operace na otevřeném trhu v prohlášení uvedl, že „nepředpokládá, že by bylo vhodné snížit sazby, dokud nebude větší jistota, že inflace udržitelným způsobem klesá k dvouprocentnímu cíli“. Centrální banka zároveň z prohlášení vypustila zmínku o možném dalším zvyšování úroků.

„Inflace se za poslední rok zmírnila, ale zůstává zvýšená,“ uvedla centrální banka. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zrychlilo na 3,4 procenta z listopadových 3,1 procenta. Inflace byla vyšší, než čekali analytici.

Inflace je přetrvávajícím problémem od pandemie covidu-19, kdy se růst cen vyšplhal na nejvyšší úroveň od počátku osmdesátých let. Fed na to reagoval sérií zvýšení úrokových sazeb, která vynesla jeho základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za více než dvaadvacet let.

Zástupci Americké centrální banky dříve naznačili, že v letošním roce dojde až ke třem snížením. Tempo, jakým budou úrokové sazby snižovat, bude podle Grega McBridea, hlavního finančního analytika společnosti Bankrate, mnohem pomalejší než tempo, jakým je zvyšovali. „Úrokové sazby jely nahoru výtahem, dolů půjdou po schodech,“ konstatoval.

Úrokové sazby jsou „v tomto cyklu zpřísňování pravděpodobně na svém vrcholu“, uvedl na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. „Pokud se ekonomika bude vyvíjet podle očekávání, bude pravděpodobně vhodné začít snižovat ještě letos,“ dodal.

Powell dále zdůraznil, že „téměř všichni“ členové měnového výboru Fedu jsou pro „snížení sazeb v letošním roce“. Zopakoval ale, že „načasování bude záviset na důvěře, že inflace je na udržitelné cestě ke dvěma procentům“.

„Americký Fed ponechal sazby beze změny, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Trh aktuálně oceňuje první snížení sazeb na březnovém zasedání s pravděpodobností šedesát procent,“ uvedl analytik investiční společnosti XTB Tomáš Cverna.

„Ke zvýšení těchto odhadů přispěly obavy o další americkou regionální banku, kterou je New York Community Bankcorp. K brzkému snížení by však dojít nemuselo kvůli stále napjatému trhu práce a také kvůli robustnímu růstu americké ekonomiky. Myslím si, že první snížení by mohlo nastat v červnu,“ dodal Cverna.