Zavedení nových cel na auta a autodíly zvýší inflaci ve Spojených státech a zmrazí americký trh, myslí si Václav Juříček, technický ředitel Brano Group. Chystané otevření fabriky v USA bude podle něj pro českou rodinnou firmu znamenat konkurenční výhodu.

Ochráníme domácí trh, prohlásil americký prezident Donald Trump a přišel i s konkrétními kroky. Koncem března oznámil, že Spojené státy od 2. dubna uvalí cla ve výši 25 procent na dovoz všech automobilů vyrobených mimo americké území. Od května pak mají následovat 25procentní cla i na autosoučástky.

Česká společnost Brano Group, která chce za pár měsíců začít vyrábět ve Spojených státech, tak může na tomto kroku vydělat více než původně předpokládala. Ve srovnání s konkurencí, působící mimo USA, totiž bude schopná nabídnout lepší ceny.

Tuzemský výrobce autodílů s ročním obratem téměř šest miliard korun už přesun části výroby do Spojených států chystá.

„Pustili jsme se do přípravných prací. V polovině roku budeme přesouvat montážní linky a přidáme automatizaci,“ popisuje v rozhovoru pro Forbes Václav Juříček, technický ředitel Brano Group a syn majitele rodinného podniku. Na podzim už by měla být výroba spuštěna.

Brano nepostavilo ve Spojených státech vlastní továrnu, šlo jednodušší cestou. Má tam domluvený pronájem výrobního závodu se spřízněnou českou společností Albaform, která v zámoří působí už delší dobu. Část výroby Brana se tak přestěhuje do blízkosti americké Atlanty.

„Hrozící cla byla důležitým motivem k urychlení tohoto přesunu,“ říká Juříček s tím, že o konečných cenách zboží intenzivně jednají se zákazníky. Na druhou stranu však upozorňuje, že je otázka, jak vše nakonec dopadne a odkazuje na příklad Mexika, kde byla cla zavedena a zase pozastavena během pár dní.

Pokud budou cla na dovoz aut vyrobených mimo USA opravdu zavedena, očekává Juříček, že přijde významná vlna přesunů výrob do Spojených států.

„Kromě dvou nyní zvolených produktů, které chceme v USA vyrábět, přibudou další,“ představuje plány Brana Juříček s tím, že bude také záležet na zájmu zákazníků a obchodních podmínkách. „Pro nás je důležité, že jsme ‚připraveni na značkách‘ a můžeme okamžitě jednat.“

„V případě našich dodávek pro vozy vyrobené v Evropské unii a určené pro americký trh, můžeme bohužel očekávat významný pokles odbytu,“ přiznává však Juříček. „Bude se týkat především prémiových německých značek, jako je Porsche, Audi, BMW, které jsou pro nás významnými odběrateli,“ upřesňuje.

Situace podle něj nemá jednoduché řešení. Lze jen doufat, že dojde k uklidnění a zrušení cel. „V opačném případě to bude především pro evropský automotive trh katastrofa,“ míní Juříček.

info Foto Gulia Marchi, Unsplash
Kdo nevyrábí auta přímo v USA, bude mít od dubna problém. Prezident Trump zavádí cla na dovážená vozidla ve výši 25 procent.

Rozjet výrobu ve Spojených státech společnost Brano plánovala dlouhodobě. „Nerozhodli jsme před pár dny nebo měsíci. Chystáme to roky,“ přiznává Juříček. Firma už více než dvě dekády dodává zboží zákazníkům ve Spojených státech. „Opakovaně jsme s nimi řešili přesun výroby do USA,“ podotýká Václav Juříček.

Jeho otec a zároveň zakladatel a majitel Brano Group Pavel Juříček (na úvodní fotografii) plánoval tento krok i proto, aby se firmě otevřela snazší cesta k zakázkám pro americkou automobilku Tesla patřící miliardáři Elonu Muskovi.

„Projekty s Teslou ale už běží, máme jich několik. V tuto chvíli do Tesly dodáváme součástky vyrobené primárně v Evropě, ale i v Číně,“ vysvětluje Václav Juříček.

Společnost Brano má ve Spojených státech rozjednanou řadu nových zakázek. „Navíc do USA můžeme přesunout už běžící výrobu z Evropy,“ objasňuje Juříček. Preferoval by ale spíš rozjezd nových zakázek.

Juříček se nebojí, že by vznikající americká továrna měla málo práce. Plánovaný náběh výroby je podle něj realistický. „S americkými zákazníky intenzivně jednáme, mají dlouhodobě velký zájem,“ poznamenává.

„Máme spočítáno, že výroba ve Státech se začne vyplácet ve chvíli, kdy tam budeme mít tržby deset milionů dolarů. K tomu se chceme dostat v krátkém horizontu, nejpozději do tří let,“ nastiňuje Juříček s tím, že potenciál tamního trhu je ještě mnohem větší.

Ostatně výrazný růst očekává firma i na dalších trzích mimo Evropu. „V Číně nyní dosahuje objem výroby třicet milionů eur, a chtěli bychom se dostat na sto milionů eur,“ prozrazuje Juříček a upozorňuje, že jde o střednědobý plán s horizontem pěti až deseti let.

Strategií Brano Group je působit na každém klíčovém automotive trhu, tedy vedle Evropy a Číny, kde už společnost je, doplnit ještě Spojené státy.

V Číně se nám daří dobře, zažíváme tam trvalý růst.

„V Číně se nám daří dobře, zažíváme tam trvalý růst,“ pochvaluje si Juříček. Evropský trh padá, ale i tak podle něj vytváří zajímavé obchodní příležitosti.

Brano Group diverzifikuje portfolio a doplňuje nové výrobky, se kterými očekává růst i přes pokles prodejů vozů. Dále podle Juříčka dochází ke konsolidaci a čištění trhu, Brano tak přebírá zakázky například od krachujících německých společností či od tureckých dodavatelů.

„V Turecku se již evropským automobilkám nevyplatí nakupovat z důvodu výrazné inflace, která zemi postihla v posledních letech, a také kvůli značným logistickým nákladům,“ vysvětluje.

Podle majitele firmy a jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Juříčka je Evropa přeregulovaná. Pokud chtějí firmy uspět globálně, měly by podle jeho názoru expandovat do Číny nebo do Spojených států.

Aktuální dění v USA však může trochu změnit pohled na věc. „Na americkém trhu panuje určitá nervozita, ale snad se situace uklidní,“ věří Václav Juříček. Pomoci by podle něj mohl tlak průmyslu na vládu.

Cla většině automobilek zdraží vstupy. „Mluvil jsem s jedním partnerem ve Spojených státech a firmy se tam v souvislosti s cly obávají výrazné inflace a zmrazení trhu,“ podotýká Juříček. Takže původně zamýšlené ochranné dopady pro trh mohou mít na tamní firmy spíš negativní vliv.

A to i z toho důvodu, že řada velkých amerických automobilových koncernů, jako je například Ford nebo General Motors, před lety přesunula svou výrobu do levnějšího Mexika.