Majitel skupiny Brano Group a bývalý poslanec za hnutí ANO Pavel Juříček oznámil ambiciózní plán na dovoz zemního plynu do České republiky. V první fázi by se mělo jednat o dvě miliardy kubíků, tedy přibližně třetinu naší průměrné roční spotřeby.

Juříček chce plyn nakoupit ze Sýrie – což by však v praxi znamenalo, že by šlo o plyn původem z Ruska. Podle jednoho ze stovky nejbohatších Čechů se ladí poslední detaily a nic údajně nebrání dopravě avizovaného množství do naší kotliny. Zároveň chce Juříček ověřit reálnost nabídky na import dalších pěti miliard kubíků.

Projekt by to byl vpravdě megalomanský: pokud by miliardář sehnal potřebné financování, objem dovezeného plynu by pokryl průměrnou roční spotřebu České republiky. „Řešil jsem zabezpečení pro sebe a svou firmu,“ konstatuje Pavel Juříček, kterého zároveň „popuzuje teoretizování o dodávkách LNG“.

Uvažovalo se o exportu ze Srbska.

Jak by si poradil s embargem na dodávky ruského plynu, které by zkomplikovalo i dovoz přes třetí stranu? „Ošetřil jsem to tak, že je vše naprosto legální,“ konstatuje zatím bez dalšího upřesnění. Dodává ale, že by plyn ze Sýrie dovážel „pětkrát levněji, než je na trhu“.

Možná i proto se Juříčkovi údajně přihlásilo přes sto tuzemských zájemců. „Vím, že na získání plynu za lepších obchodních podmínek pracuje, uvažovalo se o exportu ze Srbska,“ vyjádřil se pro Forbes Zbyněk Frolík z Linetu, jedné z firem, které Juříček jako zájemce konkrétně jmenuje.

„Jak jsou tato jednání daleko, nevím. Linet se jich přímo nezúčastňuje,“ říká Frolík a dodává, že firma pracuje na zajištění alternativních technologií a zdrojů vytápění jinými ropnými produkty. Devětadvacátý nejbohatší Čech se z vedení Linetu před lety stáhl, ale nadále v holdingu zastává jednu z klíčových rolí.

Dalším ze zájemců o dovoz plynu má být podle Pavla Juříčka strojírenský kolos Wikov Industry, ale slova jeho majitele prozrazují nulová očekávání. „Spíš vůbec,“ odpovídá Martin Wichterle lakonicky na otázku, jestli počítá s tím, že by k dovozu skutečně došlo.

Juříčkův pozoruhodný plán přitom počítá se zářím jako nejzazším termínem dokončení příprav. Momentálně prý majitel Brano Group ověřuje nabídnuté podmínky a poptávku na dovoz pěti miliard kubíků.

V úvodu zmíněné dvě miliardy jsou podle Juříčkových slov „hotová věc“, u dalších pěti mluví o padesátiprocentní šanci, že se jejich dovoz podaří uskutečnit.