Česko představuje stále lákavější destinaci pro přední světové IT firmy. Americká Pure Storage, průkopník v poskytování pokročilých technologií a služeb v oblasti ukládání dat, v polovině září oznámila rozšíření svého pražského R&D centra. Jde o součást dlouhodobé strategie firmy masivně investovat právě do vývoje a výzkumu. Zpátky do R&D jde dvacet procent jejích příjmů.

Inovační centrum Pure Storage v Karlíně má i nového šéfa. Do Prahy se přesunul přímo z Mountain View v Silicon Valley. „V Praze se mi zatím moc líbí. Uvidíme, jak to budu zvládat v zimě,“ směje se Paul Melmon, který ještě před několika týdny bydlel ve slunné Kalifornii.

Zároveň ale zdůrazňuje, že přesun do Prahy je pro něj velká výzva. Pure Storage má zahraniční centra kromě Prahy v indickém Bangalore a kanadském Vancouveru a rozhodně je nebere jen jako předsunuté základny amerického velení s omezenými pravomocemi, ale jako samostatné a tvůrčí jednotky s vlastní agendou.

S pražským R&D centrem, kde pracují zaměstnanci třiceti různých národností, má Pure velké plány. „Chceme zdvojnásobit počet zaměstnanců a převzít další strategické iniciativy napříč několika obchodními jednotkami,“ nastiňuje nový šéf karlínské pobočky, který do Pure Storage nastoupil v roce 2020 jako viceprezident pro vývoj v oddělení Digital Experience.

Mou vizí a cílem je zajistit, aby se pražské R&D centrum zásadní měrou podílelo na špičkových inovacích Pure Storage.

Pražské centrum je podle Američana klíčové vzhledem k ambiciózním plánům na další rozšiřování aktivit a masivní investice do inovací a výzkumu nejen v Česku, ale v celém regionu EMEA, tedy v Evropě, na Blízkém východě a v Africe.

Atmosféra jako v Silicon Valley

Vedle stávajícího sídla teď firma otevřela v Karlíně nové atraktivní kanceláře: 450 moderních pracovních míst, na něž chce usadit talenty z celého regionu. Nové prostory jsou kombinací otevřených místností pro setkávání, větších i menších zasedaček pro jednání týmů a částí pro práci, které jsou oddělené pohyblivými stěnami. 

Dominuje tu beton, kov a dřevotříska a také šedá, černá a oranžová barva, které má Pure ve svém logu. Vše pak doplňuje zeleň a taky třeba stoly na ping-pong nebo šachy.

Na hiringu si Pure dává hodně záležet a Melmon si je jistý, že investice do hledání, vzdělávaní a pohody talentů se společnosti bohatě vyplácí.

„Laťka je velmi vysoko. Máme velmi propracované přijímací řízení a sítem neprojde jen tak někdo. Zároveň se pohybujeme ve velmi konkurenčním prostředí, přesto se nám daří najít ty správné lidi,“ dodává.

Pražský Karlín se díky vysoké koncentraci IT odborníků a technologických firem stal centrem s tvůrčí a inovativní atmosférou. „Vidím paralelu mezi Karlínem a Silicon Valley, odkud jsem před pár dny přiletěl,“ říká Melmon.

„Umožňuje to spoustu skvělých věcí, například setkání a meetupy, kde spolu mluví lidé z různých firem o věcech, které je zajímají. I když tu jsem jen chvíli, cítím tu velmi podobnou atmosféru a určitě se toho chceme účastnit,“ prohlašuje nadšeně.

Uspět v soutěži o talenty v takto konkurenčním prostředí chce Pure i díky specifické firemní kultuře. „Nejen Pure Storage, ale konkrétně pražské centrum toho může v tomto ohledu nabídnout hodně. Když se připravovaly nové kanceláře, skutečně mě ohromilo, jak náš tým šel do těch nejmenších detailů, aby v těchto unikátních prostorech byli zaměstnanci co nejspokojenější,“ pochvaluje si Paul Melmon.

„Například se objevil problém s pronikáním wi-fi signálu skrz plášť budovy. Ale naši lidé chtěli za každou cenu umožnit zaměstnancům, aby se mohli bez potíží připojit i na balkoně a na terase, kde mají krásný výhled na řeku. Pracovali na tom tak dlouho, dokud se to nepovedlo,“ popisuje s úsměvem.

Organický růst a špičkové inovace

Komfort a atraktivní prostředí podle něj prospívá inovacím. „Někdo díky tomu výhledu z terasy může přijít s novým nápadem,“ podotýká. 

Právě nápady a inovace jsou pro firmu alfou a omegou. „Udělám maximum pro to, abychom tady měli ty nejtalentovanější lidi a i v následujících letech byli lídrem v oboru a lídrem v inovacích,“ doplňuje Melmon, který vystudoval informatiku a matematiku na Kalifornské univerzitě a před příchodem do Pure Storage působil jako technologický ředitel v americké společnosti Colibri Group.

Klíčové podle něj je, aby inovace vycházely z přirozeného růstu. „Je velký rozdíl mezi organickým a neorganickým růstem. Zastáváme názor, že inovace musí vznikat přirozeně. Jedině tak můžete mít rodinu produktů, které jsou kompatibilní, jdou dohromady a pro zákazníky je snadné je používat, protože za jejich vznikem stojí společná strategie,“ vysvětluje.

Že strategie organického růstu funguje, společnost dokládá na číslech. Příjmy za druhé čtvrtletí aktuálního účetního roku vzrostly meziročně o třicet procent, příjmy z předplacených služeb potom o 31 procent. I díky práci pražského centra.

V Praze Pure Storage působí od jara 2020. Tuzemské pracoviště stálo za vývojem první platformy Database-as-a-Service pro všechny služby Kubernetes – Portworx Data Services. A podílelo se i na nedávno představené revoluční platformě FlashBlade//S, která reaguje na požadavky práce s nestrukturovanými daty a rostoucí nasazování moderních aplikací.

„Mou vizí a cílem je zajistit, aby se pražské R&D centrum zásadní měrou podílelo na špičkových inovacích Pure Storage. Aby přispívalo ke konceptu ekonomiky as-a-service, podporovalo růst moderních aplikací a řešilo výzvy, které přináší nárůst hrozeb jako ransomware,“ uzavírá Melmon.