Americká administrativa prezidenta Joea Bidena se chystá uvalit vysoká cla na čínské elektromobily a další zelené technologie vyrobené v této asijské zemi. Nová či vyšší cla podle ní Washington oznámí v úterý.

Cla uvalená na čínské elektromobily by se podle informací agentury AP mohla zčtyřnásobit – ze současných 25 procent na sto procent dovozní ceny. Vyšší cla americká vláda zavede i na další produkty, například solární technologie. Celkově by se opatření mohlo týkat čínského zboží, jehož dovoz do Spojených států dosahuje celkové hodnoty 360 miliard dolarů (8,3 bilionu korun).

Podíl čínských elektromobilů na prodejích tohoto druhu vozů ve Spojených státech je zatím poměrně nízký. Spojené státy spolu s dalšími západními zeměmi se ale obávají, že jejich trhy zaplaví levné čínské elektromobily. Podle západních zemí má Čína nadměrnou výrobní kapacitu, pro kterou se snaží najít uplatnění skrze agresivní exportní politiku. To však Peking odmítá.

Bidenova administrativa se zatím snažila čelit čínské konkurenci daňovými a finančními úlevami pro domácí průmysl či omezováním vývozu některých amerických technologií do Číny. V případě zavádění cel totiž panují obavy, že to vyvolá reakci Pekingu, která povede k obchodnímu konfliktu.

To, zda čínští výrobci elektromobilů nedostávají nadměrné státní subvence, prověřuje od loňského roku Evropská unie. V souvislosti s výsledky šetření by Brusel mohl rovněž zavést cla.