skip to main content
Breaking News

Americké aerolinky se bojí spuštění sítě 5G. Hrozí, že část letadel odstaví z provozu

Ředitelé velkých amerických aerolinek varovali před hrozící krizí v letecké dopravě. Podle nich může plánované spuštění sítě 5G v blízkosti letišť způsobit, že dopravci nebudou moci používat velkou část svých dálkových letadel. Informovala o tom agentura Reuters.

Problém může podle vedení American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines, Southwest Airlines a dalších leteckých společností nastat už od středy, kdy se telekomunikační společnosti AT&T a Verizon chystají spustit novou síť páté generace v pásmu C. Odstavení letadel by pak znamenalo, že desítky tisíc Američanů zůstanou v zahraničí a v letecké dopravě v USA nastane chaos.

V dopise adresovaném řediteli Národní ekonomické rady Bílého domu Brianu Deesovi, ministrovi dopravy Petu Buttigiegovi, šéfovi Federálního úřadu pro letectví (FAA) Stevu Dicksonovi a šéfce Federální komise pro spoje (FCC) Jessice Rosenworcelové proto vyzvali k přijetí potřebných opatření. Mimo jiné žádají, aby se sítě 5G nezaváděly na některých důležitých letištích, a to ve vzdálenosti zhruba 3,2 kilometru od letištních drah.

Reklama

Federální úřad pro letectví už varoval, že nová síť by mohla případně vyvolat rušení, které bude mít vliv na citlivé přístroje letadel, jako jsou výškoměry, a výrazně ztížit provoz za snížené viditelnosti. Spolu s leteckými dopravci a mobilními operátory tak nyní údajně pracuje na tom, aby se v souvislosti se zaváděním 5G omezila zpoždění a rušení letů.

Telekomunikační operátoři AT&T a Verizon loni získal v aukci téměř celé spektrum v pásmu C. Na začátku ledna se dohodli, že po dobu šesti měsíců vytvoří kolem zhruba padesáti letišť ochranné zóny a podniknou další kroky, aby snížili případné riziko rušení.

Dohodli se také, že po předchozím odkladu spuštění služby o třicet dní její zprovoznění kvůli obavám o bezpečnost v letectví odloží o další dva týdny. Tento odklad platí do zítřka.