Americké akcie v pondělí oslabily, investoři čekají na nové údaje o vývoji ekonomiky Spojených států. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,11 procenta a zakončil obchodování na 36 204,44 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,54 procenta na 4569,78 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,84 procenta na 14 185,49 bodu.

Pozornost investorů se upírá zejména k páteční zprávě o listopadovém vývoji tvorby pracovních míst a míry nezaměstnanosti v USA. Ta by podle agentury Reuters mohla pozměnit očekávání, že Fed hodlá v brzké době zahájit snižování úrokových sazeb. K poklesu akciového trhu výraznou měrou přispěly akcie velkých technologických společností, které jsou obvykle na vývoj úrokových sazeb velmi citlivé.

Akcie technologické společnosti Apple v pondělí například oslabily o téměř procento a akcie softwarové firmy Microsoft klesly o zhruba 1,4 procenta. Akcie provozovatele alternativní taxislužby Uber Technologies nicméně posílily o více než dvě procenta. Reagovaly tak na páteční oznámení, že Uber se tento měsíc stane součástí indexu S&P 500, píše Reuters.

Na devizovém trhu v pondělí americký dolar posiloval. Smazal tak část dřívějších ztrát, které mu způsobily sázky na to, že Fed začne v brzké době snižovat úrokové sazby. Euro vůči dolaru kolem 22:00 SEČ vykazovalo pokles o téměř půl procenta a pohybovalo se blízko 1,0835 dolarů.

Šéf Fedu Jerome Powell v pátek uvedl, že úrokové sazby se nyní nacházejí na velmi restriktivní úrovni a zpomalují inflaci. Upozornil nicméně, že Fed je v případě potřeby připraven přikročit k dalšímu zpřísnění měnové politiky.

Fed loni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. Naposledy Fed úroky zvýšil v červenci. Základní sazba se nyní nachází v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, tedy na nejvyšší úrovni od roku 2001.

Euro za pomoci spekulací o blížícím se snižování úroků v USA posílilo v listopadu vůči dolaru o zhruba tři procenta. V průběhu listopadu se dostalo až nad hranici 1,1 dolaru, tedy na nejvyšší úroveň od srpna. „Listopad byl pro dolar velmi slabým měsícem, a to mimo jiné kvůli očekávanému uvolňování měnové politiky Fedu,“ uvedl analytik Colin Asher ze společnosti Mizuho. „V závěru roku vidíme určitý prostor pro obrat,“ dodal.