Platební neschopnost americké vlády přijde 5. června, pokud Kongres nenavýší limit pro zadlužení USA, uvedla v novém odhadu americká ministryně financí Janet Yellenová. Dříve mluvila o 1. červnu. Jak ale píše agentura AP, americký prezident Joe Biden je optimistický, že se shodu mezi demokraty a republikány podaří najít o poznání dříve.
Obě strany se o kompromis snaží několik týdnů. Rozdílné politické priority Bidenových demokratů, kteří ovládají Senát, a republikánů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale nalezení oboustranně přijatelného řešení komplikují.
Pokud by se nenašlo, přineslo by to podle Yellenové „vážné potíže americkým rodinám, poškodilo naši vedoucí pozici ve světě a vyvolalo pochybnosti o naší schopnosti bránit naše národní bezpečnostní zájmy“.
Spojené státy jsou podle listu The Washington Post jednou z pouhých dvou zemí světa, které mají zákonný limit na výši zadlužení. V Dánsku je přitom strop tak vysoko, že je „v zásadě formalitou“. Americký limit činí aktuálně 31,4 bilionu dolarů, tedy asi 690 bilionů korun, přičemž na tuto úroveň se dostal opakovaným navyšováním z posledních dekád, zatímco státní dluh bobtnal pod demokratickými i republikánskými prezidenty.
Díky optimismu ohledně rozhovorů o zvýšení dluhového stropu Spojených států výrazně posílily i akcie amerických firem. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal rovné jedno procento a zakončil obchodování na 33.093,34 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,30 procenta na 4205,45 bodu technologický index Nasdaq Composite se zvýšil dokonce o 2,19 procenta na 12.975,69 bodu.
V růstu v pátek pokračovaly akcie čipových společností, které těží z očekávání příznivých důsledků rozvoje v oblasti umělé inteligence. Akcie výrobce čipů Marvell Technology například posílily o více než 32 procent. Firma uvedla, že hodlá zdvojnásobit své tržby související s umělou inteligencí.
Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že spotřebitelské výdaje v USA se v dubnu zvýšily o 0,8 procenta. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří jejich růst v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 0,4 procenta.
Páteční údaje rovněž ukázaly, že cenový index výdajů na osobní spotřebu se v dubnu zvýšil o 0,4 procenta po březnovém nárůstu o 0,1 procenta. To by mohlo FED přimět k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, píše Reuters.