Po nárůstu o devětadvacet procent dosahuje výrobce polovodičů Nvidia rekordní tržní kapitalizace 755 miliard dolarů. A to v důsledku optimistické prognózy tržeb pro aktuální čtvrtletí. Co společnost, která se specializuje na výrobu grafických karet, na takovou hodnotu vystřelilo? Samozřejmě že umělá inteligence.

Generativní umělá inteligence se po letech konečně stává největší událostí technologického světa od dob iPhonu. Vzhledem k tomu, že softwarové společnosti vytvářejí rozsáhlé jazykové modely, aby se ucházely o pozornost spotřebitelů, poptávka po čipech Nvidia z kalifornské Santa Clary bude i nadále prudce růst. Jen letos se díky příchodu jazykových modelů její hodnota zdvojnásobila. 

Pokud bude nárůst ceny akcií Nvidia pokračovat, ve čtvrtek se pravděpodobně dostane na druhé místo žebříčku největších jednodenních skoků v tržní kapitalizaci v historii. Překonat musí nárůst o 191 miliard, který se povedl společnosti Apple loni v listopadu. První příčka v tomto žebříčku patří ropné společnosti PetroChina, která si při zahájení obchodování v roce 2007 připsala za den skoro šest set miliard dolarů.

Bez ohledu na to, kdo vyhraje válku o umělou inteligenci, kterou v současnosti vedou společnosti Microsoft, Google, Meta Networks, Amazon a další, na tom Nvidia vydělá. Velkým benefitorem ve hře o dodavatele čipů je vedle ní také tchajwanské TSMC.

Nvidia se od svého vstupu na burzu v roce 1999 těšila průměrnému 35procentnímu ročnímu nárůstu ceny akcií. Od té doby akcie vzrostly o zhruba 190 procent. Společnost výkonnostně překonává očekávání investorů a v růstu bude dle analytiků nadále pokračovat.

Společnost Nvidia navrhuje polovodiče pro herní průmysl, datová centra a automobilová vozidla – a zároveň zadává jejich výrobu i externím dodavatelům.

V prvním fiskálním čtvrtletí roku 2024, které skončilo v dubnu, její tržby klesly méně, než se očekávalo. Akcie společnosti Nvidia prudce rostou díky její prognóze explozivního růstu tržeb ve druhém čtvrtletí, který je způsoben poptávkou po čipech s umělou inteligencí.

Tržní kapitalizace firmy by se dle odhadů analytiků mohla brzy přiblížit jednomu bilionu dolarů. Nvidia by tak mohla v brzké budoucnosti vstoupit do elitního klubu bilionových firem, který nyní tvoří technologičtí a ropní giganti Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Tesla, Meta, Saudi Aramco a PetroChina.