Vědcům v USA se poprvé podařilo provést jadernou fúzi, při které vzniklo více energie, než kolik se jí spotřebovalo. Vědecký průlom, o němž už v pondělí informoval americký tisk, v úterý potvrdila ministryně energetiky Jennifer Granholmová, kterou citovala agentura AP.
Vědcům v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory se podařilo uskutečnit jadernou fúzi, při které vzniklo 2,5 megajoulu energie, tedy o dvacet procent více, než kolik bylo spotřebováno při provedení fúze samotné.
Je to úspěch, který otevře cestu k pokroku v oblasti národní obrany i budoucnosti čisté energie, prohlásila Granholmová, když v úterý společně z vědci z LLNL a dalšími činiteli vystoupila na tiskové konferenci ve Washingtonu.
„Jde o průlomový úspěch pro vědce a zaměstnance národní laboratoře, kteří zasvětili své kariéry tomu, aby se jaderná fúze stala realitou. Tento milník nepochybně podnítí další objevy,“ uvedla Granholmová a dodala, že se objev zapíše do dějin.
Vědecká poradkyně Bílého domu Arati Prabhakarová, která rovněž vystoupila před novináři, označila úspěch jaderné fúze za „úžasný příklad toho, čeho je možné dosáhnout vytrvalostí“ a za „neuvěřitelný technický zázrak“.
Sdělovací prostředky označují jadernou fúzi za „svatý grál“ při snaze o zajištění bezuhlíkové energetiky. Na tento zdroj energie velmi sází i americká administrativa prezidenta Joea Bidena, která chce do dalšího výzkumu masivně investovat. Průmyslové využití jaderné fúze však bude podle médií při nejoptimističtějších odhadech možné za desítku, ale možná i několik desítek let.
Z fúze pochází veškeré světlo a teplo ze Slunce a dalších hvězd, připomínají agentury. Umělá fúze by mohla být bezpečným, udržitelným a ekologickým zdrojem energie.
Při termonukleární fúzi se při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku tak, že stvoří jádra těžších prvků jako helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie. Experimenty s fúzí se provádějí v zařízeních zvaných tokamak.