Jestliže nemáte iPhone, běží na vašem telefonu s největší pravděpodobností právě Android. Mobilní operační systém od Googlu svému trhu dominuje dlouhodobě a aktuálně se do provozu pouští jeho nejnovější verze.

Máme pro vás proto stručný přehled toho, jak se Androidu v loňském roce dařilo, i jaké novinky nabízí sedmá, „nugátová“ řada.

Android je suverénním lídrem na poli mobilních operačních systémů. Podíl jeho největšího rivala, iOS od Applu, se pohybuje okolo 12,5 procenta, v případě Androidu je to zhruba sedmkrát tolik a podle statistiky IDC z listopadu letošního roku byl podíl všech verzí Androidu přesně 86,8 procenta, což z něj dělá absolutního lídra. Třetím hráčem na poli mobilních operačních systémů jsou mobilní Windows se zcela zanedbatelným podílem 0,3 %.

Období Android iOS Windows Mobile Ostatní
2015 Q4 79,6 % 18,7 % 1,2 % 0,5 %
2016 Q1 83,5 % 15,4 % 0,8 % 0,4 %
2016 Q2 87,6 % 11,7 % 0,4 % 0,3 %
2016 Q3 86,8 % 12,5 % 0,3 % 0,4 %

Z tabulky je patrné, že podíl Androidu oproti čtvrtému kvartálu loňského roku narostl o více než sedm procent, zatímco jablečný iOS ztratil přes 6 procent. A mobilní Windows? Okna aktuálně mizí v propadlišti dějin, jelikož na trhu nejsou dostupná téměř žádná zařízení. Přesto bychom nad touto platformou ještě neměli lámat hůl, Microsoft s ní údajně v tomto roce má velké plány.

grafsystemy

Největší výrobce? Samsung

Lví podíl na rozšířenosti systému od Googlu má především Samsung, který ve třetím kvartále letošního roku prodal 72,5 milionu smartphonů s Androidem a mezi výrobci získal dvacetiprocentní podíl.

Mimochodem, toto číslo mohlo být ještě vyšší, jelikož u Galaxy Note7 (ano, to jsou ty telefony, které vybuchovaly) se odhadovalo až 12 milionů prodaných kusů do konce roku, nicméně jak celá situace dopadla, už asi všichni víte – přiblížili jsme vám ji také v článku Kauza Note7: Smutný konec smartphonu, který mohl ovládnout trh. Do vypuknutí aféry s vybuchujícími bateriemi se jihokorejskému gigantovi povedlo vyrobit 4,3 milionu kusů Note7, prodat jich pak stihl necelé 2 miliony, většina jich ale byla stažena.

androidnougat

Na druhém místě byl v tomto období Apple; tomu se povedlo prodat 45,5 milionu iPhonů, třetí příčku obsadila čínská značka Huawei, která neustále posiluje svou pozici a prodat dokázala 33,6 milionu chytrých telefonů (zdroj: IDC).

Rychlejší, přehlednější a s podporou více oken

Nová verze Androidu 7.x tradičně sází na vyšší výkon a bezpečnost; rychlejší spouštění a běh aplikací zajišťuje nový JIT compiler. Svižnější je i samotné přepínání již otevřených aplikací. Majitelé zařízení se staršími verzemi Androidu mi dají za pravdu, že rozhraní, které zobrazovalo naposledy otevřené aplikace, se po čase stávalo velmi nepřehledné.

multiwindow
Režim dvou aktivních oken je jednou z hlavních novinek Androidu 7.x.

U „sedmičky“ je přehled karet s aplikacemi mnohem jednodušší a systém zde konečně nezobrazuje ty nástroje, které jste dlouho nepoužili. Přepracování se dočkala i nabídka s notifikacemi, na které je po vzoru iOS možné odpovídat přímo z dané notifikace (bez nutnosti otevírat aplikaci). Vybrané notifikace můžete snadno blokovat a více oznámení z jedné aplikace se už umí seskupit dohromady.

Vlajkové modely od Samsungu podporu práce se dvěma aktivními aplikacemi nabízejí poměrně dlouhou dobu, šlo ale o vlastní řešení výrobce. Google si ale nakonec důležitost této funkce také uvědomil a do Nougatu integroval. Aby režim multi-window bylo možné využívat u aplikací třetích stran, musejí pro něj vývojáři přidat podporu.

android7_1

Změn doznala i nabídka Nastavení, která dynamicky zobrazuje nejpoužívanější položky; to může sice zpočátku působit trochu chaoticky, ale po čase si na to zvyknete. Do všech položek Nastavení se nezvykle dostanete skrze nabídku, kterou je nutné vytáhnout od levého okraje.

Na své si přijdou také příznivci emotikonek a nejrůznějších smajlíků, Android 7.x totiž přidává podporu více jak 1500 „obrázků“, kterými můžete zpestřit konverzaci.

Aktualizace klepe na dveře, vše je v rukou výrobců

Někteří výrobci již pro své klíčové modely aktualizaci na sedmičkový Android uvolnili v minulých týdnech. Nejaktivnější je v tomto ohledu Sony, které update vydalo pro modely Xperia X, Xperia X Performance, Xperia XZ a Xperia X Compact. V USA se minulý měsíc dočkali majitelé hliníkového HTC 10, u nás by pro tento smartphone měl být update dostupný do konce roku nebo začátkem ledna.

Také Samsung aktivně testuje nejnovější verzi Androidu pro Galaxy S7 & Galaxy S7 edge a vydání bychom se měli dočkat na začátku příštího roku; aktuálně je pro uživatele dostupný Beta program, v rámci kterého se mohou zapojit do testování vývojových verzí. Nejlépe jsou na tom majitelé referenčních smartphonů Googlu (řada Nexus) a také nejnovějších Pixelů (více informací), pro které je aktualizace na novou verzi Androidu (aktuálně 7.1.1) dostupná ihned po dokončení.

Ne všechny smartphony se pochopitelně aktualizace na Android 7.x dočkají. Jejich osud mají v rukou samotní výrobci, kteří rozhodují o tom, které modely ze svého portfolia zaktualizují. Zpravidla platí, že vlajkové modely z letošního roku a budou mít update zaručen, ale stoprocentně to neplatí. Nejmenší šanci na získání nejnovějšího Androidu mají uživatelé levnějších smartphonů od méně známých značek; tam totiž podpora většinou pokulhává, což je daň za nižší pořizovací cenu zařízení.

Sladká tečka

androidsochy

V Googleplexu v Kalifornii má každá verze Androidu svou sochu. (zdroj fotografie: GeekSays.com)

Název Nougat není náhoda. Google svůj mobilní operační systém pojmenovává po cukrovinkách už od Androidu 1.5 (duben 2009), jehož kódové jméno bylo Cupcake a s každou další verzí se objevovala cukrovinka nová (Android 1.6 Donut, Android 2.0 Eclair…). Když se na označení podíváte pozorněji, zjistíte, že název se vždy posouvá o jedno písmeno v abecedě. Stoprocentně jisté je tedy to, že budoucí verze Androidu, která bude představena v roce 2017, ponese název po sladkosti začínající na O.